Obchodní inspekce provedla šestkrát víc kontrol. Za první čtvrtletí pochybil každý druhý e-shop
Česká obchodní inspekce se letos zaměřila na kontrolu internetových obchodů. A to kvůli většímu zájmu o online nákupy, který vyvolalo uzavření části kamenných obchodů. Jen za první čtvrtletí našli inspektoři stovky pochybení.
„V průběhu pandemie jsem si chtěl doplnit zásoby respirátorů. V lékárnách ani jiných obchodech nebyly dostupné, tak jsem si je objednal na internetu. Celkem asi za 1500 korun,“ popisuje Martin z Prahy. Jenže jeho výběr e-shopu nebyl zrovna šťastný.
„Čekal jsem na ně dlouho. Asi měsíc a stejně nepřijdou. Celkem to bylo za 1500, ale nedošly mi. Tak jsem volal, psal emaily, ale nikdo se mi neozval.“
Martin o své peníze ale nepřišel, zvolil totiž platbu na dobírku. Na poctivost e-shopů se v prvním čtvrtletí letošního roku zaměřila Česká obchodní inspekce, která podnikla 890 kontrol, šestkrát víc než ve stejném období loni. A porušení zákona odhalili kontroloři u víc než poloviny případů.
Průměrná sazba hypoték se v květnu vrátila nad dvě procenta. Stoupla potřetí v řadě
Číst článek
Podle mluvčího inspekce Jiřího Fröhlicha šlo například „neinformování spotřebitele o možnostech reklamace, možnostech využívání mimosoudního řešení sporů“.
„Ale 210 krát jsme zjistili i nějakou formu nekalé obchodní praktiky, kdy například prodejce uvedl spotřebitele v omyl špatnou informací o ceně, službě, servisu výrobku,“ říká mluvčí.
Celkem tak inspekce uložila e-shopům 268 pokut v celkové výši jeden a půl milionu korun. „Nejvyšší pokuty byly čtyři a byly v hodnotě 50 tisíc korun. ČOI se bude věnovat internetovým prodejcům i dál ve zvýšené míře,“ doplňuje Fröhlich.
Inspekce na svých stránkách vede také seznam rizikových e-shopů, v současné době jich na něm je přes tisíc.