Exhokejista Čechmánek před soudem: podvodný úmysl odmítl, hrozí mu až deset let vězení
Zlínský krajský soud začal v pondělí rozplétat kauzu údajných podvodů bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Způsobená škoda přesahuje podle spisu 15 milionů korun. V případu je 28 poškozených. Čechmánek ale u soudu jakékoliv podvodný úmysl odmítl. V případě uznání viny mu hrozí pět až deset let vězení.
Podvodu se měl olympijský vítěz z Nagana dopustit mezi lety 2011 až 2014 ve Zlíně a Holešově. Jak uvedl státní zástupce Petr Matoušek, šestačtyřicetiletý exhokejista uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit.
Dále prý odebíral na základě smluv služby, stavební materiál a bytové či restaurační vybavení. Ani podmínky těchto smluv údajně nebyl schopen plnit.
Roman Čechmánek u soudu odmítl vypovídat, vyjádřil se jen ke své výpovědi z přípravného řízení, která byla u hlavního líčení čtena. Nejednal prý v podvodném úmyslu.
„Můj majetek v době vyhlášení insolvence byl mnohonásobně vyšší než pohledávky a dluhy. Kdyby insolvence nebyla vyhlášena, tak jsem byl bez nějakých problémů schopen splatit všechny dluhy, které jsem měl," řekl Čechmánek.
Usiloval o splacení peněz?
Kdyby se pak podle něj v konkurzu prodával majetek za tržní ceny, věřitelé by všechny své pohledávky dostali. Byl však údajně vydán napospas konkurznímu správci.
Robert Lang našel nový domov v San Diegu. Hokej mi nechybí, řekl jeden z hrdinů Nagana
Číst článek
„Způsob vedení insolvence považuji za naprosto neprofesionální a tam vidím ten majetek, jak utíká mezi prsty a mizí někde pryč," dodal.
Podle státního zástupce ale Čechmánek o vyrovnání závazků z půjček neusiloval. „Na upomínky reagoval výmluvami nebo vůbec, později se pro poškozené stal nekontaktním," uvedl Matoušek v obžalobě.
Také to ale Čechmánek odmítl. „Není pravdou, že jsem se věřitelům vyhýbal. Většině z nich jsem dluh uznal, protože jsem nikoho nechtěl podvést. Úsilí o zaplacení dluhů ze stavebnictví jsem vyvinul poměrně velké. Kdybych chtěl někoho podvést, mohl jsem od začátku podnikat jako právnická osoba. Já šel do podnikání jako fyzická osoba a ručil jsem svým majetkem," podotkl Čechmánek.
Dluhy z neúspěšného podnikání
Obžaloba souvisí s jeho neúspěšným podnikáním, při kterém se zadlužil. Půjčoval si peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl podle odhadů zhruba 100 milionů korun.
Od roku 2013 je muž v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek. Soud pokračuje výslechem svědků, hlavní líčení bylo nařízeno i na čtvrtek.
Bývalý hokejista provozoval ve Zlíně minipivovar s restaurací, už po zhruba roce fungování jej však musel zavřít. Opravoval také bytový dům v Holešově, koupil si bývalý domov důchodců v Prostějově. Investoval i do developerského projektu v Chorvatsku, vlastnil byty ve Zlíně a v Čeladné.
Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Od loňska vede jako trenér hokejisty druholigového Hodonína.
Oslavy 20. výročí Nagana
Členové zlatého týmu hokejistů z olympijských her 1998 v Naganu se v pondělí sejdou v Praze při příležitosti oslav dvacátého výročí historického triumfu.
Fanoušci se mohou těšit od 16.30 na autogramiádu v Síni slávy českého hokeje v Galerii Harfa, na které se budou šampioni zájemcům hodinu podepisovat.
Účast potvrdili brankáři Dominik Hašek a Milan Hnilička, obránci František Kučera, Libor Procházka, Jiří Šlégr, Richard Šmehlík, Jaroslav Špaček a útočníci Josef Beránek, Jan Čaloun, Jiří Dopita, Robert Lang, David Moravec, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Martin Ručinský a Martin Straka.
Po návratu z Calgary do Kladna si možná tuto událost nenechá ujít ani jediný dosud aktivní hráč, pětačtyřicetiletý Jaromír Jágr.