Soudy zavalily žádosti rodičů o výpověď stavebního spoření dětí
Rodiče musí kvůli stavebnímu spoření dětí k soudu. Přístup k jejich naspořeným penězům zkomplikoval nový občanský zákoník. Bez souhlasu opatrovnického soudu rodiče nemohou peníze vybrat. Jinak jim i stavebním spořitelnám hrozí, že je děti v budoucnu zažalují. Soudy jsou teď žádostmi rodičů zavalené.
Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka by bylo dobré, kdyby souhlas soudu potřebovaly pouze vyšší naspořené částky, třeba v řádu statisíců.
Rodiče by ale podle Sklenáka měli v každém případě peníze použít pouze na zařizování bydlení:
„Pokud rodiče chtějí zrušit dětem stavební spoření, tak by to mělo být v případech, kdy rodina třeba staví nový dům nebo kupuje byt, kde i to dítě bude bydlet. Ne v případě, že se tatínek rozhodně koupit nové auto.“
Soudy zavalily žádosti rodičů o výpověď stavebního spoření dětí. Mluvila o tom prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se domnívá, že by si o stavebním spoření měly rozhodovat samy děti:
„Bohužel se dostáváme do stavu, kdy mnozí rodiče chtějí o těch penězích rozhodovat sami a pak to jde až k soudu. Já si myslím, že klíčová je situace v rodině. Pokud rodiče skutečně spoří pro dítě, tak není žádný problém v tom, aby dítě, až bude plnoleté, s těmi penězi nakládalo. V opačném případě je správné, že tomu soudy zabrání.“
Jenže soudy jsou nyní žádostmi rodičů až neúnosně zatížené.
„Veškeré výpovědi smluv o stavebním spoření jdou přes soud, i pokud jsou rodiče ve shodě. Musí podat návrh a soud to musí řešit. Soudy to zatěžuje. V tomto případě je to úplně zbytečné,“ říká soudkyně Libuše Petrová z Okresního soudu v Českých Budějovicích.
„Na samotné právní úpravě neshledávám nic nesprávného. Ostatně podobnou právní úpravu obsahoval již předchozí občanský zákoník. Ona se změnila spíše praxe,“ upozorňuje prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
„Rodiče by si měli uvědomit, že peníze uložené na účtu stavebního spoření dítěte jsou jeho majetek. Pokud dítěti založí stavební spoření a potřebují z něho peníze získat předtím, než dítě dosáhne zletilosti, musí rodiče počítat s tím, že soud je povinen ověřit, zda se tak děje v zájmu dítěte, a řízení bude nějakou dobu trvat.“
Soudci volají po personálním posílení
Podle Zemanové je ale zásadně nutné soudnictví personálně posílit.
„Oddělené statistiky pouze pro tento typ řízení se nevedou, nelze tedy uvést přesná čísla. Je ale nutné upozornit, že opatrovnické úseky nesou zatím pravděpodobně nejvyšší zátěž v podobě zvýšeného náporu po účinnosti nového občanského zákoníku. Ale jedná se i o jiná řízení než souhlas soudu k právnímu jednání ve formě zrušení smlouvy o stavebním spoření,“ uvádí Zemanová.
Soudcovská unie podle ní tuto potřebu zdůrazňuje již několik měsíců, protože zátěž od ledna 2014 vzrostla přibližně o 30 procent.
„Bez okamžitých zásahů se osobní rezervy všech zúčastněných na těchto úsecích vyčerpají a opatrovnická řízení by se výrazně prodloužila. Přitom právě v opatrovnických řízeních jde o včasná rozhodnutí více než kde jinde. Tam může dojít k trvalému poškození vztahu mezi rodiči a dětmi a k důsledkům, které děti ovlivní na celý život,“ dodává prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.