Tři dětští pacienti z Libye podstoupí v Motole operaci srdce
Letecký speciál s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem na palubě dnes přiveze první tři nemocné děti z válčící Libye. V rámci projektu Medevac českého ministerstva vnitra podstoupí v motolské nemocnici operaci a rekonvalescenci, které v jejich vlasti nejsou možné. Malí pacienti pocházejí z povstaleckého centra Benghází a trpí vrozenou srdeční vadou.
V pondělí odletěl lékař z Dětského kardiocentra fakultní nemocnice v Motole do Benghází, vyšetřil tam řadu dětí a vybral ty z nich, které by byly bez operace ohroženy na životě, které mají vady operabilní a které v dalším pooperačním průběhu nevyžadují natolik specializovanou péči, aby nemohly normálně žít ve své rodné vlasti.
Malí pacienti zůstanou v Česku tak dlouho, dokud do Libye nepoletí další speciál, který je vezme zpět. „Protože může docházet k nějaký pozdějším komplikacím, obecně máme rádi, když děti tady jsou tak měsíc po operaci. Jsou pod naší kontrolou a pak víme, že je můžeme bezpečně poslat domů,“ řekl Radiožurnálu primář kardiocentra Jan Škovránek.
Primář Jan Škovránek hovořil ve Stalo se dnes o lékařské pomoci dětem z ohrožených oblastí
Vyšetření českým lékařem na místě je podle něho nutné. „Když začal projekt Medevac, první pacienti byli z Bosny. Tenkrát přijela do České republiky řada dětí i dospělých s různými vadami, které potřebovaly pomoc různých oborů, ale diagnózy byly někdy falešné, někdy nepřesné, zjistilo se, že pacienti nevyžadují naši léčbu nebo že je nemožné je poskytnout,“ vysvětluje Škovránek.
Co je to MEDEVAC
Jde o program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel, primárně vážně nemocných dětí z válkou postižených oblastí.
Je realizován Ministerstvem vnitra ČR ve spolupráci s resorty obrany a zdravotnictví. Dětem je umožněn legální pobyt a uhrazena zdravotní péče.
Program již pomohl dětem z válčící Bosny a Hercegoviny, Kosova, Iráku a nyní pokračuje v Libyi.
„Řekli jsme tedy už na začátku, že pokud se na tom máme podílet, musíme to vzít do vlastních rukou. Naštěstí mám dobrodružné kolegy, kteří do těchto oblastí – Bosna v době války, Irák, Kosovo – jezdí, a od té doby to klape,“ dodává.
Do konce roku by mohly přijet další děti ze severní Afriky, ale věc je ještě v jednání. Kolik dětí a z jakých zemí dostane tuto možnost, závisí na objemu finančních prostředků, které Česká republika vyčlení. V poslední době se díky úspěchům motolského kardiocentra vybírají především děti s vrozenou srdeční vadou.