ÚS: Úhradová vyhláška je protiústavní. Platit ale bude dál
Letošní úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví je protiústavní. Rozhodl tak Ústavní soud. Přesto ji nechal v platnosti do konce příštího roku. Okamžité zrušení vyhlášky by podle soudu destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. V příští vyhlášce ministerstvo musí zohlednit názor ústavních soudců.
Návrh na zrušení vyhlášky podala už v březnu skupina 39 senátorů. Podle lékařů kvůli vyhlášce chybí v resortu peníze. Většinu úhrad totiž snížila, přestože náklady na provoz rostou.
Rozhodnutí Ústavního soudu zdůvodnil jeho předseda Pavel Rychetský: „Je v rozporu s článkem 1, odstavec 1 Ústavy České republiky, a s článkem 1 a článkem 26 Listiny základních práv a svobod,“ řekl.
Ústavní soud se ztotožnil s argumentem předkladatelů, že vyhláška vytváří nerovnost mezi poskytovateli zdravotní péče a že porušuje jejich základní právo na podnikání. A protože je to podnikání v oblasti zdravotnictví, má to přímý vliv na ochranu zdraví lidí.
Soudci dále kritizovali sankce, které pojišťovny ukládají zdravotnickým zařízením. Při překročení nasmlouvaného množství provedených výkonů totiž nemocnice dostávají od pojišťoven jen část peněz. Pojišťovny také regulují množství předepsaných léků, přestože tyto léky přímo souvisí s poskytovanou péčí.
Naopak ústavní soudci nesouhlasili s tvrzením senátorů, že vyhláška odporuje Ústavě už jenom kvůli své složitosti a množství složitých matematických vzorců.
Okamžité zrušení úhradové vyhlášky by ale podle soudců destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. Ponechali ji proto v platnosti až do konce roku 2014. Vyúčotvání jednotlivých výkonů se totiž provádí až do poloviny následujícího roku, a je tedy potřeba dát nemocnicím i pojišťovnám čas na toto vyúčtování.
Pojišťovny také musí podle Ústavního soudu přihlížet k tomu, proč nemocnice případně překročily nasmlouvaný objem péče, a musí to zohlednit při stanovení úhrad nebo sankcí.