Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Ústavní soud potvrdil právo obcí k regulaci hazardu

Obce mohou omezit hazard na svém území. Ústavní soud potvrdil platnost vyhlášky města Františkovy Lázně proti hracím automatům, kterou napadlo ministerstvo vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách | Foto: Filip Jandourek

Během čtvrt roku tak Ústavní soud už podruhé konstatoval, že jsou to především obce, které se potýkají s negativními dopady gamblerství, a proto mají plné právo rozhodovat, kde si hazard nepřejí. Ve Františkových Lázních by tak měly být všechny typu hracích zařízení soustředěny na jediném místě - v tamním kasinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí Ústavního soudu zprostředkoval ve Zprávách o dvanácté reportér Ivan Holas

„Dnešní verdikt Ústavního soudu je pro nás důležitý. Do dnešního dne totiž byla naše vyhláška nevymahatelná. Ode dneška je tedy možnost ji naplňovat a vnímám to jako průlom i pro ostatní obce,“ říká starostka Františkových Lázní Lenka Malkovská z ODS.

Hráčská doupata jsou podle ní semeništěm různých sociopatologických jevů.

Soud znovu a důrazněji připomněl, že obce mohou regulovat všechna výherní opatření. Ve zdůvodnění dokonce dvakrát zřetelně zaznělo, že pokud by ministerstvo financí nadále nerespektovalo přání obcí při povolování videoloterijních terminálů, mohla by být tato pravomoc ministerstva posouzena jako protiústavní.

Františkovy Lázně zpřísnily vyhlášku o výherních hracích automatech v květnu 2010. Na území města radnice zakázala i videoterminály a řídila se právním výkladem zákona o obcích, podle kterého si města mohou regulovat činnosti ohrožující veřejný pořádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O regulaci hazardu mluvili na Radiožurnálu starostka Františkových Lázní Lenka Malkovská z ODS a ombudsman Pavel Varvařovský

Podle ministerstva vnitra ale překročily Františkovy Lázně svou pravomoc. Proto vnitro loni v říjnu pozastavilo účinnost vyhlášky a navrhlo Ústavnímu soudu její zrušení.

Ústavní soud už letos v červnu v případě Chrastavy na Liberecku průlomově rozhodl, že obce mohou kromě normálních automatů regulovat vyhláškami i videoloterijní terminály. Podobné vyhlášky jako Chrastava tak postupně přijímají i další města.

Zpřísnění regulace hazardu včera potvrdila Poslanecká sněmovna. Uspěly v ní senátní změny v novele loterijního zákona. Senátoři opravili poslaneckou verzi návrhu a zabránili tak například tomu, že by přestaly platit vyhlášky, kterými v současné době obce regulují výherní automaty. Novela jim umožní rozhodnout zda vůbec, kde a jak se bude na jejich území hazard provozovat. Nově může radnice rozhodnout i o videoloterijních terminálech.

„Ustanovení, které říká, že vyhlášky obcí do toho mohou mluvit až od 1.1. 2014, mi připadá, že nějak nebere na vědomí, že Ústavní soud o tom rozhodl již ve věci Chrastavy a nyní i Františkových Lázní. Připadá mi to tedy, jako by novela nezohledňovala to, že Ústavní soud řekl, že obce mohou regulovat hazard již podle současných ustanovení,“ říká ombudsman Pavel Varvařovský.

Milan Kopp, Ivan Holas, Zdeněk Trnka, Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme