Ústavní soud zrušil podmínku za údajnou chybu při domácím porodu

Soudy, které rozhodly o vině porodní asistentky Ivany Königsmarkové, porušily její právo na spravedlivý proces. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu. Prezidentka Unie porodních asistentek přede dvěma lety údajně chybovala při vedení domácího porodu a dítě později zemřelo. Dostala za to podmíněný trest, Ústavní soud ale všechny odsuzující rozsudky zrušil a kauzu vrátil na začátek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivana Königsmarková

Ivana Königsmarková | Zdroj: ČTK

Soudkyně zpravodajka Ivana Janů řekla, že soudy kauzu Königsmarkové sice řešily podrobně a pečlivě, ale přesto se nevypořádaly s veškerými specifiky případu.

Opomenuly například provedení důkazů, které na svoji obhajobu předkládala obžalovaná, a naopak přihlížely pouze k důkazům, které svědčily proti ní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Ústavního soudu se s podrobnostmi k případu přihlásila reportérka Vlasta Gajdošíková

„Byly důvodné pochybnosti, pokud jde o zavinění stěžovatelky, které nebyly důkazně odstraněny, a proto na základě principu presumpce neviny a z něho vycházející zásady v pochybnostech ve prospěch viníka bylo nutno rozhodnout ve prospěch stěžovatelky,“ uvedla Janů.

Šlo především o znalecké posudky, podle nichž Königsmarková chybovala. Obhajoba expertizu označovala za zaujatou, lékaři prý totiž vycházeli z toho, že už samotné konání domácího porodu porušuje standardy lékařské péče.

Názor ústavních soudců je pro obvodní soud při novém projednání kauzy závazný. Obvodní soud pro Prahu 3 původně uložil Königsmarkové trest vězení na dva roky s podmíněným odkladem na pět let, a to za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti. Porodní asistentce soud také na pět let zakázal vykonávat povolání, navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun.

Ivana Königsmarková vinu po celou dobu popírala. Do chvíle, kdy se dítě narodilo, prý nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace. Městský soud v Praze ale její odvolání zamítl a neuspěla ani s dovoláním u Nejvyššího soudu.

Odborná společnost porody doma odmítá jako nepřiměřené riziko

Dnešní verdikt Ústavního soudu Königsmarková označila za jeden z nejkrásnějších dárků ke svým narozeninám. Vidí v něm krok k rehabilitaci domácích porodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na verdikt ÚS reagovali v Ozvěnách dne Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek a Vladimír Dvořák za Českou gynekologickou a porodnickou společnost

„Podle světových statistik jsou porody doma stejně bezpečné jako porody v porodnici. Je to jenom o tom, abychom tyto výsledky vzali na vědomí. Nejenom my jako porodní asistentky, ale i jako lékaři a jako celá společnost,“ podotkla s tím, že se chce nyní vrátit ke své profesi.

Rozhodnutí přivítala i výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová. „Vnímám to jako naději pro porodní asistentky a studentky porodní asistence, že jejich profese nebude kriminalizovaná,“ řekla ve vysílání Radiožurnálu.

Lékaři nicméně trvají na tom, že porody mimo lékařské zařízení představují příliš velké riziko pro zdraví matky i dítěte. Stojí si za tím místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

„Skutečně není stejné zvládat komplikace v obývacím pokoji a někde, kde je v blízkosti operační sál s potřebným vybavením. My nijak nezpochybňujeme erudici kohokoliv, ale nemůžeme v žádném případě doporučit domácí porod jako takový,“ zdůraznil Dvořák.

Vlasta Gajdošíková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme