Veterináři zakázali lov v některých oblastech. Je to součást boje proti šíření afrického moru prasat

Veterináři v Libereckém kraji kvůli výskytu afrického moru prasat změnili odměny za odstřel divočáků. Současně ale v části regionu jejich lov zakázali.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké (ilustrační foto)

Prase divoké (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Vyšší odměna za zastřelený kus

Státní veterinární správa v Libereckém kraji kvůli výskytu afrického moru prasat zvýšila odměnu za odlov velkých divočáků. U kusů nad 80 kilogramů vzrostla z 5000 na 10 000 korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na aktuální situaci s africkým morem prasat v Libereckém kraji se Filip Meisel zeptal ředitele krajské veterinární správy Romana Šebesty

„Počet prasat v těch určitých lokalitách je nadále vysoký a základním systémem boje proti této nákaze je nalézání uhynulých, volně žijících prasat. A samozřejmě i odlov, tak aby se snižovaly počty volně žijících prasat na stanovené limity,“ přiblížil Roman Šebesta, který v rozhovoru i podrobně popsal, co musí lovec se zabitým zvířetem udělat, aby získal odměnu.

Zákaz lovu do konce srpna

Na konci července proto veterinární správa rozšířila takzvané uzavřené pásmo II o dalších 37 katastrálních území, a to zejména na Liberecku. V nich je pak po celý srpen zakázáno lovit.

„Tím základním důvodem je to, že uhynulá prasata jsou zdrojem viru pro další volně žijící prasata. A vzhledem k tomu, že se nám nákaza postupně šíří od hranic s Polskem směrem k Liberci a níže, tak je velmi důležitý faktor ta uhynulá prasata nalézat,“ vysvětlil zákaz lovu Roman Šebesta.

2:31

Veterináři na Českolipsku zmenšili ochranná pásma kvůli africkému moru prasat. Rok se tam neobjevil

Číst článek

Jak už při zveřejnění zákazu lovu na webu Státní veterinární správy uvedl její ředitel Zbyněk Semerád, zákaz lovu umožní zachovat klid v oblasti a zabrání možnému šíření nákazy zvířaty prchajícími před lovci do vnitrozemí.

Intenzivní vyhledávání uhynulých divočáků, podpořené nálezným zvýšeným ze 2000 na 5000 korun, umožní situaci v lokalitě zmonitorovat. V září pak bude opět možné zahájit intenzivní lov.

Kde bylo nejvíc nakažených zvířat

„V posledním měsíci se dá říci, že poměrně dost případů se nám objevovalo v oblasti Oldřichova v Hájích a Mníšku. To byla taková lokalita, kde bylo víc pozitivních kusů. A ojedinělé nálezy posledních týdnů a měsíců máme v oblasti Václavic a Oldřichova na Hranicích, blízkosti Hrádku nad Nisou,“ sdělil Roman Šebesta. Podrobnosti o vývoji nákazy v regionu a o platných veterinárních opatřeních najdou zájemci na webu Státní veterinární správy.

Michal Jemelka, Filip Meisel, reČRoL Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme