Volit do Poslanecké sněmovny můžeme i v cizině
Za tři dny půjdeme volit naše zástupce do Poslanecké sněmovny. Jestli si říkáte, já nemůžu, budu v cizině, tak se jen vymlouváte, protože do sněmovny - na rozdíl od Senátu - můžeme volit i v zahraničí. Jak - to se dozvíte z dalšího dílu naší volební poradny.
Český občan, který žije trvale v zahraničí, ale záleží mu na tom, co se doma děje, má možnost to ovlivnit. Volit může na příslušném velvyslanectví nebo konzulátu, musí si to ale pojistit s dostatečným předstihem.
Netřeba popisovat, co všechno pro to musí udělat, protože dnes je to už zbytečné. Žádat o zapsání do seznamu voličů může totiž nejpozději 40 dnů před volbami, a to už je teď pasé.
Jinak je na tom volič, který je v době voleb v cizině, ale trvalé bydliště má v Česku. Ten, pokud si požádal o voličský průkaz, s ním může jít na jakoukoli ambasádu v cizině a voleb se zúčastnit. Ale pozor! Je v tom háček, pokud cestujete do zemí, které neleží v našem časovém pásmu. Tam se totiž volí dřív.
Kde volit v USA
To platí například pro Spojené státy, jak vysvětlí náš tamní zpravodaj Vít Pohanka: „V Americe se bude volit už ve čtvrtek 27. května, a to od dvou hodin odpoledne do devíti večer. Ten, kdo to nestihne, může odvolit v pátek 28. května také od 14 do 24 hodin.“
„Volební místnosti jsou na velvyslanectví ve Washingtonu a na generálních konzulátech v New Yorku, Chicagu, Los Angeles. Termíny i časy hlasování jsou pro všechna stejné v místních časech - bez ohledu na pásmo,“ připomíná Vít Pohanka.
Kam jít volit v Rusku
Jak je na volby připraven náš zastupitelský úřad v Ruské federaci, zjistila naše zpravodajka v Moskvě Lenka Kabrhelová: „V Rusku se volební místnosti otevřou na třech místech. Na konzulátech v Moskvě, Petrohradu a Jekatěrinburku. Na všech třech místech se bude hlasovat v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin lokálního času.“
„To znamená v Moskvě a Petrohradu s dvouhodinovým Předstihem oproti Praze, v Jekatěrinburku se čtyřhodinovým. Pracovníci zastupitelských úřadů na základě předchozích zkušeností odhadují, že volit by mohlo zhruba kolem tří stovek českých občanů,“ uzavírá Lenka Kabrhelová.
Jeden okrsek v cizině přibyl
A jedna zajímavost na závěr: Oproti minulým letům máme o jeden volební okrsek v zahraničí víc. Kde, prozradí Stanislav Drápal, místopředseda Českého statistického úřadu.
„Proti předchozím volbám do Poslanecké sněmovny přibyl jeden nový volební okrsek v Afghánistánu, v Logaru pro občany České republiky, kteří tam působí.“
Možná se teď správně ptáte jaké kandidáty vlastně v cizině volíme. Tak to se určí losem, a ten padl stejně jako při minulých volbách na Jihočeský kraj. V cizině se tedy volí poslanci kandidující za jižní Čechy.
Zmínili jsme se o voličských průkazech. Zítra je poslední den, kdy o ně můžete požádat. A zítra si o nich řekneme víc.