Železniční odboráři kritizují reformy, stávku ale sami organizovat nechtějí

Pokud by odbory zorganizovaly celorepublikovou stávku proti vládním reformám, připojí se k nim i železničáři. Potvrdili to šéfové Odborového sdružení železničářů a Federace strojvůdců. Sami ale protest organizovat nebudou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy představily moderní motorový vůz Regio-Shuttle RS1

České dráhy představily moderní motorový vůz Regio-Shuttle RS1 | Foto: Tomáš Adamec

Odbory své členy vyzvaly k účasti na demonstraci, která je plánovaná na 21. dubna, protesty však organizovat nechtějí.

„Tato vláda připravuje něco, co sice nazývá reformami, ale to jsou spíše antisociální úpravy. Myslím si, že ministr financí Kalousek všechno vidí jenom z účetního hlediska a nevnímá už situaci obyčejných lidí, kteří dneska nemají na to, aby si zaplatili základní životní potřeby,“ tvrdí předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč odbory podmiňují stávku účastí dalších odborových svazů, vysvětlil předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša

Pokud by se vládní škrty dotkly železničářů, jsou prý připraveni iniciovat stávku v dopravě, podobnou té loňské.

„Pokud se to má týkat celospolečenských problémů, tak je nutné, aby to opravdu bylo vyjádření názoru celé společnosti. My jsme loni 16. června dali impuls a teď čekáme, jestli se někdo připojí. My jsme řekli, že může být i stávka jenom na železnici, ale to v případě, že by se to týkalo pouze problémů železniční dopravy. Pokud celospolečenských, tak se všemi odborovými svazy,“ vysvětluje Pejša.

„Jednu věc jsme zmiňovali – celoplošnou akci, pokud bude vyhlášena odbory v republice. Já si myslím, že od toho tady jsou jiní, kteří by to měli udělat. To, že nekonají, je jejich problém a smůla všech občanů,“ míní Jindřich Hlas z Federace strojvůdců.

Podle předsedy Odborového sdružení železničářů by důvodem pro stávku mohlo být například omezení financování osobní železniční regionální dopravy. „Dodneška se memorandum, které bylo podepsáno s Fischerovou vládou, nestalo součástí právního řádu a je neustále zpochybňováno a hrozí nebezpečí, že v roce 2013 nebude mít státní rozpočet dostatek peněz,“ míní Pejša.

Ve čtvrtek odpoledne budou odboráři jednat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Půjdou za ním s 15 body, které sestavila Asociace samostatných odborů a které odboráři nestačili přednést na předčasně ukončené schůzce tripartity. Týkají se prý hlavně návrhů řešení dopadů ekonomické krize a přípravy budoucích rozpočtů.

Lucie Husárová 1, Jan Herget, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme