Země v noci projde meteorickým rojem Perseid
Dnešní noc z 11. na 12. srpna se vyplatí zůstat dlouho vzhůru. Budou totiž "padat hvězdy". Tak se lidově říká vesmírným částečkám z rozpadlých komet, které se při letu atmosférou rozžhaví, vypaří a oblohou tak proletí meteor jako svítící čára. Právě dnes v noci bude Země procházet meteorickým rojem, kterému se podle souhvězdí říká Perseidy.
Na obloze jej zaznamenáme od setmění až do rána, ale nejbohatší nadílka bude vidět kolem 23. hodiny a také krátce před svítáním. V době mezi 22. hodinou a ranním svítáním bude možné vidět až 60 jasných meteorů za hodinu.
I když se padající meteory v podobě svítící čáry objevují na letní obloze každoročně, letos to bude podívaná ještě o něco zajímavější. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd nás totiž čeká jeden přídavek "padajících hvězd" .
"Podle předpovědi by ve 22:54 našeho času mělo přijít mimořádně bohaté maximum, které nebude trvat výrazně déle než 15 minut. Měly by to být spíš slabší meteory, ale předpověď uvádí přes 100, možná až 200 meteorů za hodinu - čeká nás možná meteorická přeháňka."
A jaké stanoviště si k pozorování máme vybrat?
"Abychom spatřili co největší počet meteorů, je třeba si najít tmavé místo, kde neruší nějaké umělé osvětlení, a je také důležitý výhled na oblohu nezastíněný stromy nebo domy, protože meteory budou vidět všude na obloze," říká astronom Suchan.