17 osobností žádá svobodu pro Íránku, které hrozí poprava
Obhájce lidských práv na celém světě zneklidňuje postup íránských úřadů vůči ženě, původně odsouzené k ukamenování za nevěru a později obviněné z podílu na vraždě manžela. K ní se 43letá Sakíne Aštíaníová přiznala i v televizním rozhovoru, který vysílala íránská televize. Propuštění vězněné Íránky, které hrozí trest smrti, požaduje skupina zahraničních signatářů z politického i kulturního života. Otevřený dopis podepsal i spisovatel Milan Kundera, který žije v Paříži.
Text podepsalo 17 francouzských i zahraničních osobností. Například herečky Juliette Binocheová nebo Mia Farrow, bývalá kandidátka na prezidentku Francie Segolene Royalová a další. Signatáři otevřeného dopisu žádají Írán, aby upustil od potrestání ženy, bezodkladně ji osvobodil a uznal její nevinu.
Text dopisu uveřejnil na internetových stránkách své filosofické revue myslitel Bernard Henri - Lévy, poté jej otiskl deník Liberation.
Případ obviněné Íránky přiblížila v Ozvěnách dne Radiožurnálu Eva Dobrovolná z Amnesty International
Sákine Aštíaníovou odsoudili v Íránu k ukamenování za nevěru se svým bratrancem. Později ji obvinili z podílu na vraždě manžela. K tomu se veřejně přiznala, avšak podle svého advokáta doznání učinila pod nátlakem.
V tlaku na Teherán se angažuje i mezinárodní organizace Amnesty International. Její koordinátorka pro mezinárodní otázky Eva Dobrovolná Radiožurnálu řekla, v jaké fázi celý případ nyní je.
„Je to tak, že poprava, ať již oběšením či jiným způsobem, té ženě stále hrozí; kamenování by to snad již být nemělo. Ten trest hrozí i přesto, že v případu je celá řada otazníků. Zmiňované údajné doznání k podílu na vraždě, které dokonce přenášela íránská televize, ukazuje spíše fakt, že Írán postrádá důkazy o vině této ženy a že se je snaží získat za každou cenu.“
Mezinárodní pozornost a ostrá kritika ze zahraničí jsou podle Dobrovolné jednou z mála možností, které v tomto případu zbývají.
„V minulosti se již několikrát stalo, že po nesouhlasu světové veřejnosti byl zachráněn lidský život, byla zastavena poprava. Takže naděje zůstává.“