Novináři opouštějí Afghánistán. Odjela i zpravodajka CNN, jejíž reportáže s Tálibánci obletěly svět
Zpravodajka CNN Clarissa Wardová opustila Afghánistán. Americká novinářka se v posledních dnech proslavila především svými reportážemi z míst, která postupně ovládalo radikální hnutí Tálibán.
Wardová, jejíž reportáže z Kábulu, kde byla ve vstupech přímo mezi členy Tálibánu zahalená v hidžábu, obletěly sociální sítě, je v tuto chvíli pravděpodobně v Kataru.
Tam se dostala americkým evakuačním letem společně s afghánskými uprchlíky. Ještě před odletem zveřejnila fotografii z přeplněného armádního letounu C-17.
Tým několikrát oceněné novinářky, který zahrnoval i překladatele či produkční, se v Afghánistánu několikrát dostal do vypjatých situací s bojovníky Tálibánu.
Někteří jí hrozili zbraněmi, jiní s ní odmítli jednat s odkazem na to, že je žena, nebo požadovali, aby si Clarissa Wardová zakrývala celý obličej.
Kdo je Clarissa Wardová?
Jednačtyřicetiletá novinářka a šéfka zahraničních zpravodajů CNN. Do nebezpečných oblastí se vydává pravidelně. Byla třeba v Barmě po převratu nebo v Indii v době největší pandemie.
Za svou práci získala v posledních letech řadu ocenění, třeba i cenu Emmy za investigativní sérii „Putinova soukromá armáda“ z roku 2019. Tehdy ukázala fungování žoldáckých skupin, které využívá Rusko.
Obavy novinářů
CNN není jedinou televizí, která musela v posledních dnech řešit v Afghánistánu nepříjemnosti. Problémy s Tálibánem měl i tým americké ABC News.
Jak ale upozorňují sami novináři, ozbrojenci si příliš nevědí rady s tím, co mají přesně dělat.
Své lidi nicméně už stáhly ze země například agentura Associated Press či americké deníky The Washington Post nebo The New York Times. Včetně rodin šlo o 128 lidí.
Snahu odjet ze země projevilo podle komise na ochranu novinářů celkem 475 žurnalistů. Číslo přitom nezahrnuje jejich rodiny a příbuzné.