Nejdříve vybavení, až poté vojáci. USA jsou podle generála v polovině stahování armády z Afghánistánu
Stahování americké armády z Afghánistánu zahájené na přelomu dubna a května je asi z poloviny dokončené a „běží velmi hladce“. V pondělí to prohlásil nejvyšší velitel USA pro Blízký východ generál Frank McKenzie. Mezitím pokračuje plánování budoucích bezpečnostních opatření kolem americké ambasády v Kábulu a podpory Afghánistánu po ukončení skoro 20 let trvající mise USA, informuje agentura AP.
Generál McKenzie při pondělním vystoupení před novináři neposkytl žádné další podrobnosti o postupu amerického odchodu. Jiní činitelé, kteří mluvili pod podmínkou zachování anonymity, uvedli, že stažení je hotové už více než z poloviny, rovněž ale nebyli konkrétnější.
‚Tálibán se nám pomstí.‘ Se stahováním západních sil z Afghánistánu sílí strach a přibývá útoků i obětí
Číst článek
Afghánské úřady už v polovině května informovaly, že USA již vyklidily leteckou základnu Kandahár v jižním Afghánistánu, která patřila k největším v zemi.
Podle AP nyní američtí představitelé uvádí, že celá operace by mohla být prakticky hotová do měsíce. Uznávají při tom, že dosud armádu převážně zaměstnávala „hora vybavení“, která se za léta v Afghánistánu nahromadila, nikoli přesun samotných vojáků. Ti jsou potřeba k zabezpečení a samotnému provedení odchodu, a jejich stažení tak zřejmě bude až mezi posledními kroky.
Definitivní konec americké mise v Afghánistánu oznámil šéf Bílého domu Joe Biden v polovině dubna. S „touto věčnou válkou“ mají USA skoncovat do 11. září, což bude 20. výročí teroristických útoků, na které Washington reagoval spuštěním bojové mise v asijské zemi.
Nestabilita země?
Nechává Západ Afghánce na holičkách? Plánované stažení vojáků budí obavy z návratu Tálibánu
Číst článek
Na jaře tam zůstávalo okolo 3000 amerických vojáků, kteří v posledních letech společně s jednotkami NATO zajišťovali výcvik afghánských bezpečnostních složek.
Afghánistán je ovšem po skoro 20 letech přítomnosti západních vojsk znovu nestabilní a americká armáda nyní projednává, jak do budoucna zemi podporovat zvenčí a zajistit bezpečnost velvyslanectví USA. Podle AP se v nejbližších dnech generál McKenzie chystá americkému ministru obrany Lloydu Austinovi předložit několik scénářů ohledně počtu vojáků na afghánském území a jeho sledování ze vzduchu.
Otazníky zůstávají například i s ohledem na to, jak hodlají USA chránit Afghánce, kteří s Američany spolupracovali. Islamistické hnutí Tálibán dnes vyhlásilo, že nebude útočit na místní obyvatele, kteří pomáhali americké armádě. Vyzvalo je, aby z Afghánistánu neprchali a vrátili se do svých domovů.