Arabská rozlučka se svobodou. Pánský večírek se nese ve velkém stylu i bez alkoholu

Svatba je pro palestinského mladého muže podle islámského rodinného práva jediná přípustná cesta k ženám. Večer před uzavřením sňatku čeká každého ženicha tradiční rozlučka se svobodou zvaná Sahra.

Hebron Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na arabské rozlučce se svobodou se s alkoholem nepočítá. I tak je to ale pánský večírek ve velkém stylu

Na arabské rozlučce se svobodou se s alkoholem nepočítá. I tak je to ale pánský večírek ve velkém stylu | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Večírek hostí vesnice Bejt Awa, která leží západně od Hebronu v oblasti Západního břehu Jordánu. Vše se odehrává na dvoře místní školy. Na podiu hraje kapela a na parketu z dřevěných desek pobíhá a svatebčany burcuje moderátor a zpěvák v jedné osobě. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Arabská rozlučka se svobodou. Pánský večírek se nese ve velkém stylu i bez alkoholu. Téma pro Zdeňka Nováka

„Dřív se na svatebních večírcích hrály a zpívaly tradiční písně jako Dachají. Na ty se tančí tradiční tanec Dabka,“ vysvětluje Radiožurnálu ženichův bratranec Isma'íl.

„Dnes se hraje spíš mix starších a novějších. Na ty taky tančíme, ale to už je volnější zábava,“ dodává.

Ženich a jeho nejbližší tančí před podiem a moderátor v šedém fraku všechny povzbuzuje k tanci. Během volného tance se ženich a početná skupinka jeho blízkých sejdou kolem dřevěného parketu, zpěvák mezi ně sestoupí a vyvolává přání novomanželům.

Zábava se rozjíždí. Ženicha, jeho otce a několik dalších svatebčané vysazují na ramena a tančí s nimi tak, aby byli všem na očích.

Verbuňk na arabský způsob

Pak se místo před parketem vyklidí a nastoupí skupina profesionálně působících tanečníků – je čas na tradiční Dabku.

Chlapíci v džínách a pestrobarevných tričkách se chvíli točí v kruhu, drží se při tom za ruce a mávají nohama ve vzduchu. Trochu to připomíná moravský verbuňk. Pak se přeskupí, berou mezi sebe ženicha a tančí dál.

Ostatní se mezitím rozptýlili – sedli si do kroužků, kouří vodní dýmku, popíjejí silnou kávu a pojídají sladkosti.

„Všichni tady jsou členové mojí rodiny nebo přátelé, říkáme jim širší rodina. Často jsou to vzdálenější příbuzní,“ vysvětluje mi samotný ženich Šádí s tím, že i jeho nevěsta pochází z této širší rodiny.

„V Bejt Awě žije asi sedm tisíc členů naší rodiny. To je asi polovina obyvatel vesnice,“ dodává ženichův vzdálený bratranec Mahmúd.

Žena nakonec

Pak bouřlivé hudební rytmy vystřídá romantická melodie. Večírek zvaný Sahra vrcholí, když se ve výhradně pánské společnosti poprvé objeví i žena – ženichova matka.

Sladkosti jsou na svatbě nezbytností. Dezert na snímku se jmenuje kuládž | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Dohlíží na to, jak se se na synovy dlaně hennou malují iniciály novomanželů a velké srdce.

Nakonec, než se všichni rozutečou, posedí spolu ještě u večeře. Každý dostane misku s hovězími a jehněčími játry.

Místo příborů slouží placky arabského chleba, kterými se zároveň nabírá humus nebo pasta z rozmixovaného lilku smíchaného s jogurtem.

A všechno se zapíjí kolou, alkohol prý po celý večer nikdo nepil.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme