Propusťte odsouzené novináře na svobodu, vyzval barmské úřady generální tajemník OSN
Barmské úřady by měly podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese prověřit rozsudek nad dvěma novináři agentury Reuters. Novináři v Barmě zkoumali masakr deseti příslušníků muslimské menšiny, na kterém se údajně podíleli i barmští vojáci. Na konci loňského roku ale žurnalisty zatkla policie a obvinila je z vyzrazení tajných informací.
Soud zaměstnance britské agentury odsoudil k sedmiletému vězení. Guterres vzkázal, že bude i nadále požadovat jejich propuštění.
Stejně se vyjádřila i stálá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikky Haleyová. Zatčení novinářů za to, že dělají svou práci, označila za další skvrnu na pověsti barmské vlády. Vyjednávat o propuštění novinářů se přímo v Barmě chystá také britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.
Reportéry Reuters odsoudili v Barmě k sedmi rokům vězení. Novináři vinu popírají
Číst článek
Reportéři se zabývali porušováním lidských práv při tažení proti muslimské menšině Rohingů. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna z Barmy do sousedního Bangladéše více než 700 000 Rohingů.
Novináři Ťjo Sou U a Wa Lone byli zatčeni v prosinci minulého roku a obviněni ze získání tajných státních dokumentů, poté co se v Arakanském státě setkali se dvěma barmskými policisty. Reportéři se hájí tím, že jim policisté kompromitující listiny záměrně podstrčili. Toto tvrzení u soudu i jeden z nich potvrdil.
Přesto byli v pondělí oba žurnalisté odsouzeni k sedmi letům vězení. Proti rozsudku se okamžitě ohradili velvyslanci USA a Velké Británie, šéfredaktor Reuters a nyní i představitelé OSN.