Biden i Trump vyhráli primárky v Michiganu, jednom z klíčových států. Část demokratů jsou ‚nerozhodnutí‘
Joe Biden a Donald Trump s přehledem vyhráli úterní primárky svých stran v Michiganu, ukazují výsledky po sečtení drtivé většiny hlasů. Současný demokratický prezident a jeho republikánský předchůdce se stejně jako před čtyřmi lety podle všeho v listopadu znovu utkají v prezidentských volbách.
Biden však v Michiganu narazil na značný podíl protestních hlasů mezi demokraty, kteří neschvalují jeho přístup ke konfliktu na Blízkém východě, a Trump čelí umírněnému křídlu Republikánské strany, pro které není vhodným kandidátem.
Biden vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně. ‚Trump bude opět poražen,‘ řekl
Číst článek
S tím, že by Biden měl mít jakýkoliv problém suverénně porazit svého jediného významnějšího zbývajícího soupeře, člena Sněmovny reprezentantů Deana Phillipse, se nepočítalo, o to pozorněji se ale sleduje počet lidí, kteří se pro něj nevysloví, a místo toho na jejich lístku bude uvedeno, že nejsou pevně rozhodnutí (uncommitted).
Michigan je totiž jedním z takzvaných swing states, tedy „kolísavých“ států, které nejsou dlouhodobě baštou jedné či druhé strany a které bývají v americkém volebním systému rozhodující.
I ztráta několika tisíc hlasů, například kvůli nespokojenosti s Bidenovou údajně přílišnou podporou Izraeli, tak může mít v listopadu zásadní dopad.
Svůj lístek jako „nerozhodnutý“ v úterý označilo asi 101 000 demokratů v Michiganu, ukazují čísla po sečtení 98,5 procenta hlasů.
Porážka Haleyové
V republikánských primárkách nyní Trump znovu jasně porazil svou poslední významnou soupeřku, kterou je někdejší velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová.
Stejně jako v případě Bidena a poklesu jeho podpory mezi Američany arabského původu nicméně média sledují počty umírněných republikánů, pro které je Haleyová vhodnější kandidátkou.
Trump očekávatelně vyhrál primárky v Jižní Karolíně. Haleyová zde přitom dříve působila jako guvernérka
Číst článek
Ačkoliv oba kandidáti s největší pravděpodobností už drží svou stranickou nominaci do volebního finále pevně v rukou, ztráty důvěry u některých jejich přirozených voličů v kampaňových týmech budí obavy, jak se kandidátům v Michiganu povede v listopadu, kdy budou čelit sobě navzájem, uvádí Reuters.
V 11.15 SELČ bylo podle serveru Politico v Michiganu sečtených 98,6 procenta republikánských hlasů a 98,5 procenta demokratických, přičemž podpora Trumpa dosahovala 68 procent hlasů a podpora Haleyové 26,5 procenta.
‚Nerozhodnutí‘
U demokratů měl Biden 81 procent hlasů, ale k tomu právě vysoký podíl 13,3 procent „nerozhodnutých“.
Voliči v primárkách v Michiganu mohou na lístku uvést, že jsou „nerozhodnutí“ a vyjádřit tak pochybnost, že dotyčný kandidát má podporu stranické základny.
Trump musí za zveličování majetku zaplatit 454 milionů dolarů. Soud k částce přidal úroky
Číst článek
Není jasné, jaký podíl těchto demokratů se tak rozhodl kvůli Bidenově zahraniční politice vůči konfliktu na Blízkém východě.
Bývalý demokratický prezident Barack Obama v roce 2012 v primárkách Michiganu čelil asi 21.000 „nerozhodnutým“, připomíná Reuters. U Bidena 13,8 procenta odpovídá asi 98.500 voličům.
Ve volbách v roce 2020 Biden Trumpa porazil těsně o 2,8 procentního bodu s rozdílem pouze 154 188 hlasů. V Michiganu je přes 8,2 milionu registrovaných voličů a v roce 2020 jich k volbám přišlo 71 procent.