Vojáci v Burkina Fasu sesadili prezidenta. Zastavili také platnost ústavy a rozpustili vládu a parlament
Vzbouření vojáci v Burkina Fasu ve státní televizi oznámili, že sesadili prezidenta země Rocha Marka Christiana Kaborého. Pozastavili také platnost ústavy, rozpustili vládu a parlament a uzavřeli hranice, informovala s odvoláním na jejich prohlášení agentura Reuters. Převzetí moci se podle vyjádření obešlo bez násilí a zadržené osoby se nacházejí na bezpečném místě.
Vojáci učinili prohlášení jménem dosud neznámého subjektu - Vlasteneckého hnutí za ochranu a obnovu (MPSR). Jako důvod uvedli zhoršení bezpečnostní situace a neschopnost Kaborého sjednotit národ a účinně reagovat na výzvy, kterým čelí. Předtím požadovali větší podporu pro svůj boj proti islamistickým radikálům.
Armádní vzbouřenci v Burkině Faso obsadili vojenskou základnu, podle vlády nejde o převrat
Číst článek
Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) a Africká unie označily situaci v západoafrické zemi za pokus o převrat a uvedly, že armáda zodpovídá za Kaborého bezpečnost.
Kaboré se na veřejnosti neobjevil od neděle, kdy začala v kasárnách na několika místech země ostrá palba. Místo jeho pobytu není známé. Na jeho twitterovém účtu se v pondělí objevil příspěvek podepsaný jeho iniciálami, v nichž prezident vyzval ty, „kdo se chopili zbraní, aby je složili“. Kaborého strana dříve uvedla, že přežil pokus o atentát, ale neuvedla žádné podrobnosti.
V pondělí ráno svědci poblíž prezidentova sídla viděli několik pancéřových vozů prezidentova vozového parku proděravěných kulkami, popsala agentura Reuters. Několik lidí z okolí prezidentovy rezidence agentuře AP řeklo, že kromě střelby bylo v noci slyšet i vrtulníky vznášející se nad oblastí.
K okamžitému propuštění Kaborého v pondělí vyzvala Evropská unie i Spojené státy. „Evropská unie v této nejisté chvíli nadále pozorně sleduje vývoj situace a vyzývá všechny aktéry, aby zachovali klid a rozvahu. Vyzývá také k okamžitému navrácení svobody prezidentu Kaborému a členům státních institucí,“ uvedl v prohlášení šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
„Naléhavě vyzýváme všechny strany v této nestabilní situaci, aby zachovaly klid a usilovaly o dialog k vyřešení svých stížností,“ řekl agentuře AFP mluvčí amerického ministerstva zahraničí.
Džihádisté v Sahelu jsou síla, se kterou je potřeba počítat. Vytváří stát tam, kam vláda nedosáhne
Číst článek
V sobotu se v hlavním městě Ouagadougou konala demonstrace, jejíž účastníci vyzývali Kaborého k rezignaci. Prezident čelí od znovuzvolení v roce 2020 kritice, že si nedokáže poradit s islámským extremismem v zemi. Koncem loňského roku Kaboré odvolal premiéra a vyměnil většinu ministrů, volání po jeho demisi ale neustalo.
V neděli bezpečnostní složky použily slzný plyn, aby rozehnaly dav lidí, kteří vyšli do ulic na podporu vojáků. Demonstranti podle AP zpustošili sídlo prezidentovy strany. Prezident následně vyhlásil v celé zemi noční zákaz vycházení.
AP píše, že kdysi klidná západoafrická země Burkina Faso v poslední době zažívá vlnu útoků ozbrojenců napojených na Al-Káidu a Islámský stát. V minulých letech si boje vyžádaly stovky obětí a z domovů kvůli nim odešlo 1,5 milionu lidí.