‚Češi a Slováci si nejsou podobní‘. Většina Čechů by v případě útoku bránila vlast, ukazuje průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku. Tam také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části svého území. V Česku nejméně lidí regionu věří dezinformacím. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec.

PRŮZKUM Bratislava/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci evropských obranných jednotek Eurocorps (ilustrační foto)

Příslušníci evropských obranných jednotek Eurocorps (ilustrační foto) | Zdroj: CHRISTOPHE PETIT TESSON / EPA / Profimedia

Kompletní závěry z průzkumu s grafikami v anglickém jazyce naleznete na konci článku.

V Česku až 81 procent respondentů uvedlo, že by bránilo svou zemi, pokud by byla napadena. Lepší výsledek byl zaznamenán jen v Polsku (84 procent).

„Slovensko je výjimkou v celém regionu, neboť jen 49 procent lidí by šlo bojovat za vlastní zemi,“ řekla na tiskové konferenci analytička Centra pro demokracii a odolnost Globsecu Katarína Klingová.

V Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku si podle průzkumu většina obyvatel myslí, že poskytování vojenské podpory Ukrajině, která se od února 2022 bráni ruské invazi, prodlužuje válku. V Česku má tento názor 45 procent lidí.

Dodávky zbraní Kyjevu kritizují například nynější vlády v Bratislavě a Budapešti. Slovensko v této záležitosti změnilo postoj po předloňském nástupu nynějšího kabinetu premiéra Roberta Fica, který zastavil vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob.

Z uvedených zemí pouze na Slovensku většina (52 procent) obyvatel soudí, že by se Ukrajina měla v zájmu nastolení míru vzdát části svého území. Stejný postoj má 38 procent Čechů. Rusko nyní okupuje asi pětinu Ukrajiny.

„Každým rokem se ukazuje, že Češi a Slováci si nejsou podobní. Propast mezi oběma bratrskými zeměmi začíná být mnohem větší,“ komentovala Klingová výsledky analýzy, kterou Globsec sestavil již podesáté.

Více než polovina Čechů považuje Rusko a Čínu za bezpečnostní hrozbu. Na Slovensku má Rusko za hrozbu polovina obyvatel, Čínu pouze třetina populace. V Česku jen třetina lidí věří dezinformacím a konspiracím, zatímco v některých jiných zemí to byla více než polovina obyvatelstva.

Většina obyvatel regionu podporuje členství své země v EU a NATO, stejně jako navyšování výdajů na obranu. Naopak méně než polovina lidí si myslí, že případné členství Ukrajiny v EU by ekonomicky prospělo jejich vlasti.

V každé ze zkoumaných zemí bylo v průzkumu osloveno letos v únoru a v březnu 1000 respondentů, jejich výběr odpovídal složení populace.

ČTK, vdv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme