‚Plácání po hýždích je nežádoucí.‘ Chilské arcibiskupství se omluvilo za manuál dobrého chování

Chilská katolická církev se omluvila za dokument, který zveřejnilo na internetu minulý týden arcibiskupství v Santiagu de Chile. Popisovalo v něm zásady dobrého chování a vyjmenovávalo praktiky, jichž se mají církevní představitelé vyvarovat, aby se nedopouštěli zneužívání nezletilých. Text vzbudil vlnu nevole na sociálních sítích a některé z obětí ho kritizovaly jako urážlivý. Arcibiskupství ho poté stáhlo, informovala ve středu agentura AP.

Santiago de Chile Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Santiagský arcibiskup Ricardo Ezzati při odjezdu z prokuratury ve městě Rancagua.

Santiagský arcibiskup Ricardo Ezzati při odjezdu z prokuratury ve městě Rancagua. | Foto: Ivan Alvarado | Zdroj: Reuters

Dokument nazvaný „Instrukce, jak podpořit dobré chování a zdravé pastorální soužití“ podepsal santiagský arcibiskup Ricardo Ezzati, který je sám podezřelý, že v minulosti kryl zneužívání nezletilých kněžími.

Papež František zpřísnil trest chilskému knězi za zneužívání, bude převeden do laického stavu

Číst článek

Kardinál Ezzati byl ve středu předvolán k výslechu na prokuraturu ve městě Rancagua na jihu Chile, kde měl vypovídat jako osoba obžalovaná z krytí dlouholetého zneužívání, jehož se dopouštěl jeho zástupce Oscar Muňoz. Ezzati však podle svého advokáta Huga Rivery vypovídat odmítl s poukazem na to, že „neexistují žádné seriózní důvody“, aby byl předvolán jako obžalovaný.

Oscar Muňoz byl v létě zadržen v souvislosti s obviněními, že pohlavně zneužil pět až sedm dětí. Podle prokurátorů tento šestapadesátiletý duchovní sexuální útoky páchal od roku 2002 v Santiagu de Chile a v Rancagui. Podle médií se k zavrženíhodnému jednání přiznal na přelomu loňského a letošního roku.

Potřebují manuál?

Stažený dokument se „zásadami dobrého chování“ na devíti stránkách popisoval, jak se mají církevní představitelé chovat k dětem, nezletilým a zranitelným osobám. Velkou část dokumentu tvořil popis činností, jichž se mají duchovní vyvarovat.

Během diktatury bojoval za lidská práva. Nyní papež chilského kněze potrestal kvůli zneužívání dětí

Číst článek

Jako nežádoucí příklady příručka uváděla „plácání po hýždích nebo sahání na genitálie či na prsa dětí, nezletilých nebo zranitelných osob“. Vyvarovat se měli kněží i těsných objetí, spaní vedle dětí či nezletilých, poskytování masáží, objetí zezadu či líbání na ústa.

Dokument vzbudil velkou kritiku na sociálních sítích a některé z obětí ho kritizovaly jako urážlivý a ponižující. „Je potřeba manuál k tomu, aby věděli, jak se mají chovat?“ napsal například jeden muž na twitteru.

„Je to bizarní a děsivý dokument. Ukazuje nebezpečné smýšlení chilských biskupů,“ komentovala příručku Anne Doyleová z organizace, která pomáhá obětem zneužívání kněžími.

Biskupové nabídli rezignaci

Chilská katolická církev se v posledních letech potýká se skandálem kolem zneužívání dětí a nezletilých některými církevními představiteli, tyto skutky navíc dlouhá léta církev bagatelizovala či dokonce kryla. Kvůli tomu letos v květnu nabídli všichni chilští biskupové papeži rezignaci poté, co si je papež František pozval do Vatikánu. Zatím přijal papež rezignaci sedmi z nich.

Prosím o odpuštění za skandál a zradu, žádal papež v Irsku kvůli sexuálnímu zneužívání kněžími

Číst článek

Podle agentury AP je v Chile nyní vyšetřováno přes 120 případů sexuálního zneužívání nezletilých církevními představiteli. Asi nejznámější je kauza chilského katolického kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých a zakázal mu církevní činnost. Zneužívání se Karadima dopouštěl už v 80. letech.

Kritice čelil i papež František, který se dlouho - ještě letos v lednu - zastával Karadimova blízkého spolupracovníka biskupa Juana Barrose, podezřelého z krytí případů zneužívání. Letos v dubnu papež František připustil, že „vážně pochybil“ při posuzování kauzy zneužívání kněžími v Chile, a požádal oběti o odpuštění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme