Chilská prokuratura stíhá kvůli protestům 22 tisíc lidí. Viní je z rabování, mučení či sexuálního násilí

Od poloviny října, kdy v Chile začaly protivládní protesty, už místní úřady obvinily přes 22 tisíc lidí kvůli souvisejícím trestným činů, většinou kvůli rabování. Oznámila to v sobotu chilská prokuratura. Ta eviduje na 2670 případů vyšetřování členů bezpečnostních složek kvůli podezření z porušování lidských práv při potlačování protestů, které v zemi stále trvají a už při nich zemřelo přes 20 lidí.

Santiago de Chile Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pátečnho protestu se zúčasnilo kolem milionu lidí, má jít o největší shromáždění v zemi od pádu Pinochetovy diktatury

Protivládní protesty v Chile. | Foto: Ivan Alvarado | Zdroj: Reuters

Chilská prokuratura podle agentury Europa Press oznámila, že kvůli deliktům při demonstracích stíhá 20 525 lidí na svobodě a dalších 1957 ve vazbě. Hlavním deliktem v této skupině je „krádež na neobývaném místě“, tedy rabování. Nejvíce těchto činů se stalo v metropolitní oblasti Santiaga de Chile a v regionech Valparaíso a Biobío, právě tam byly dosud demonstrace nejintenzivnější. Mnohé z nich ale byly pokojné, největší z nich se 25. října účastnil v metropoli přes milion lidí.

‚15 mrtvých v demokracii.‘ Chilané v Praze demonstrovali proti dění v jejich mateřské zemi

Číst článek

Nevládní organizace obviňují chilské bezpečnostní složky z nepřiměřeného použití síly proti demonstrantům a chilský prezident Sebastián Piňera si vysloužil kritiku za vyhlášení výjimečného stavu a povolání armády do ulic v počátcích protestů. Kvůli tomu podala na prezidenta i desítka členů parlamentu ústavní stížnost.

Prokuratura nyní vyšetřuje 2670 členů bezpečnostních složek mimo jiné kvůli zraněním střelnou zbraní, mučení či sexuálnímu násilí. Při protestech byly zraněny tisíce lidí, z toho více než 200 jich utrpělo zranění oka. Někteří oslepli na jedno oko, student Gustavo Gatica ztratil zrak úplně. Většinu zranění způsobily gumové projektily.

Protivládní protesty v Chile, považované za největší za několik desetiletí, zažehlo v polovině října další zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile. Z metropole se demonstrace rozšířily do dalších měst a nepřestaly, ani když bylo chystané zdražení jízdenek zrušeno. To bylo totiž jen poslední kapkou dlouhodobé nespokojenosti. Chilanům vadí, že vláda dlouhodobě neřeší jejich sociální problémy - rostoucí životní náklady, včetně výdajů na školství a zdravotnictví. Široce kritizován je i penzijní systém.

Protivládní protesty v Chile mají už osm obětí. Nepomohl ani slib prezidenta, že jízdné nezdraží

Číst článek

K uklidnění protestů nepomohlo ani oznámení balíčku sociálních opatření, ani dohoda o referendu o nové ústavě, ačkoliv ta je jedním z hlavních požadavků protestujících. Ta současná je totiž ještě z doby diktatury Augusta Pinocheta, tedy z let 1973 až 1990.

Kromě dopadů na ekonomiku zasáhly nepokoje v Chile například i do sportu. Předčasně byla ukončena fotbalová liga a zrušena byla Chilská rallye, která se měla jet v dubnu. Kvůli demonstracím byla také ze Santiaga de Chile přeložena do španělské metropole Madridu konference Organizace spojených národů o změnách klimatu, která začíná v pondělí, a zrušen byl i summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, jenž měl být v listopadu v Santiagu de Chile.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme