U vily majitele největších německých jatek byla výbušnina. Policie podezírá levicovou skupinu RAZ
U vily majitele německého masokombinátu Clemense Tönniese se minulý týden našla výbušnina. Vyšetřovatelé se domnívají, že ji nastražila skupina, kterou už několik let vyšetřují kvůli podezření z terorismu. Informovala o tom v pondělí agentura DPA. Jatka Tönnies se v červnu stala terčem kritiky kvůli pracovním podmínkám jejich zaměstnanců, mezi kterými se šířil koronavirus.
Nádobu s výbušnou chemikálií kdosi nastražil v noci na čtvrtek na příjezdovou cestu k vile Clemense Tönniese ve městě Rheda-Wiedenbrück, jež leží nedaleko Bielefeldu. Podle policie nicméně byla výbušnina v poměrně velké vzdálenosti od obydlí.
K činu se v dopise přihlásila skupina Revoluční akční buňka (RAZ). Vyšetřovatelé tuto krajně levicovou organizaci již několik let vyšetřují kvůli výhrůžným dopisům, které rozesílá politikům. V minulosti se RAZ přihlásila i k bombovým útokům, mimo jiné na soud či úřad práce. Generální prokuratura shromažďuje důkazy, které by měly vést k označení skupiny za teroristickou.
Obnovení pohraniční policie v Bavorsku před dvěma lety, je v rozporu se spolkovou ústavou, rozhodl soud
Číst článek
Clemens Tönnies je ředitelem největšího německého masokombinátu. Terčem kritiky se stal v červnu kvůli špatným podmínkám, v nichž pracují jeho zaměstnanci, často dělníci z Bulharska a Rumunska. Debatovat se o nich začalo poté, co se na jatkách začal v červnu šířit koronavirus. Zemská vláda Severního Porýní-Vestfálska kvůli tomu uvalila karanténu na dva lidnaté okresy.
Od počátku června do konce července se podle agentury DPA ve firmě Tönnies nakazilo virem SARS-CoV-2 celkem 2117 zaměstnanců. V 90 procentech se lidé koronavirem infikovali právě na pracovišti.
Dopis, v němž se Revoluční akční buňka přihlásila k výbušnině u Tönniesovy vily, vyšetřovatelé v pondělí označili za autentický. Co v něm bylo, ale neuvedli. Podle agentury DPA se kromě RAZ v textu píše také o organizaci Vestfálská fronta za osvobození zvířat (WALF). Případ by tak mohl souviset i s kritikou podmínek, za jakých firma Tönnies zabíjí jateční zvířata.