Delikátní pokrmy, koktejly i kuchařské show nabízí festival Taste of London
Tisíce lidí mají poslední šanci užít si food festival v prostředí londýnského Regent's Parku. Desítky slavných restaurací a stovky stánků tam úspěšně útočí na chuťové buňky i peněženky návštěvníků. Michelinští šéfkuchaři nechávají laikům nahlédnout pod pokličku a lidi lákají na slané i sladké laskominy.
Na festivalu se neplatí librami, ale vlastní měnou crown, tedy korunou. Poměr s librou je jedna ku jedné. Vzorky svých tří vybraných jídel zde nabízí 40 nejlepších nebo nejoriginálnějších restaurací z Londýna. Cena bývá od tří do šesti korun.
„Nabízíme zážitkové akce, kterých se lidé můžou zúčastnit. Můžete získat expertní certifikát ve znalosti šampaňského, děláme ochutnávky sladové whisky, máme semináře o vhodném spárování vína s pokrmy, a samozřejmě i kurzy vaření vedené špičkovými šéfkuchaři," vyjmenovala část bohaté nabídky festivalu jeho marketingová šéfka Ciara Jonesová.
Speciality na londýnském festivalu ochutnal i zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek
Během pěti dnů navštíví akci 55 tisíc lidí. Mohlo by jich být víc, pořadatelé ale kladou důraz na to, aby se návštěvníci cítili příjemně a nemačkali se mezi stánky.
„Je to poprvé, co naši restauraci vybrali. Nevěděli jsme, co od festivalu očekávat. Je to skvělá příležitost pro restauraci ukázat se po boku všech těch skvělých podniků a slavných jmen. Naše šéfkuchařka Geena tady má několik vystoupení. Pro naše jméno je to neocenitelné a ještě je to zábava," popsala Linda z podniku Drapers Arms.
Další restaurace, pivovary, vinařství nebo třeba prodejci kávy či zmrzliny investovali nemalé prostředky, aby se v jižní části Regent's Parku mohli představit. Restaurace vybírají organizátoři, pro zbytek firem ale platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele.
„My jsme tady už počtvrté. Měl jsem štěstí, že jsem byl při všech ročnících. V prvním jsme tady dokonce měli dřevěný sud, ale protože se brzo vypil, tak jsme přešli na tankovou technologii,“ vysvětlil hlavní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.
Je hlavní postavou velkého pivního stanu, kde se Britové učí správně vyslovit Pilsner Urquell a objevují pivo s pořádnou pěnou.
„U dvou barů zveme hosty, aby si sami načepovali. Když vidí, že si načepují pivo a že tam jde udělat ta krásná, krémová, šlehačková pěna nahoře, tak si myslím, že je to takový krok, aby se to pomaličku učili, a ono se to poddá a věřím, že tady se bude pít pivo excelentně,“ dodal Václav Berka.