Sociální sítě jsou k propagandě a dezinformacím využívány stále více, upozorňují analytici z Oxfordu

Mnohé státy začínají využívat dezinformační kampaně na sociálních médiích. Výzkumníci z Oxfordské univerzity identifikovali nejméně 70 takových zemí. Některé z nich se zaměřují i na ovlivňování lidí v zahraničí. V nové studii Oxfordského internetového institutu upozorňují i na sílící internetovou propagandu z Číny.

Oxford Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová studie Oxfordské univerzity se věnuje zemím, ve kterých jsou dezinformace na sítích cíleně využívané pro ovlivnění lidí.

Nová studie Oxfordské univerzity se věnuje zemím, ve kterých jsou dezinformace na sítích cíleně využívané pro ovlivnění lidí. | Foto: The Computational Propaganda Project, University of Oxford

Oxfordští odborníci konstatují, že se propaganda a manipulace staly běžnou součástí digitální veřejné sféry a ohrožují demokracii. Podle nové studie „The Global Disinformation Order“ roste počet států, kde se to děje. Nasbírali důkazy o manipulativních kampaních v 70 zemích za loňský rok, což je více než dvojnásobek oproti stavu před dvěma lety.

30:07

Čína a Írán se od Ruska učí, jak dělat dezinformační kampaně, říká expert na fake news Kalenský

Číst článek

Mezi zjištění také patří, že řada autoritářských režimů využívá sociální média ve snaze zdiskreditovat politické protivníky, k umlčení nesouhlasných názorů nebo potlačení lidských práv. To se týká 26 zemí včetně států, jako jsou Egypt, Turecko, Katar, Kazachstán, Kambodža nebo například Kuba.

Memy, videa, manipulace

Ve většině zemí dezinformátoři využívají různé memy, falešné webové stránky, videa nebo se snaží zmanipulovat média. Také přibývá botů – automatizovaných účtů, které na webu vystupují jako skuteční lidé.

Hlavní sociální sítí, kde ke státním snahám zmanipulovat lidi dochází, je facebook. Celkem také britští badatelé identifikovali 27 zemí, kde funguje přímo státem podporované trollování aktivistů, politických oponentů nebo novinářů. Například Čína, Venezuela nebo Vietnam najímají početné týmy lidí, jejichž úkolem je ovlivnit veřejné mínění.

Manipulace v zahraničí

Analytici také identifikovali sedm zemí, které se aktivně snaží manipulovat nejen své občany, ale i lidi v zahraničí. Vedle často skloňovaného Ruska zmiňují i Saúdskou Arábii, Írán, Pákistán, Indii, Venezuelu, a zejména Čínu.

Dříve se přitom podle odborníků z Oxfordu čínský režim zaměřoval především na domácí platformy, jako jsou Sina Weibo nebo WeChat.

To se ale změnilo letos v souvislosti s prodemokratickými protesty v Hongkongu. Na globálních sociálních sítích se režim snažil demonstranty představit jako násilné radikály, kteří nemají ve společnosti podporu.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme