EU zmrazí Maďarsku půl miliardy eur, prý málo bojuje proti deficitu

Evropská unie pozastaví Maďarsku výplaty skoro půl miliardy eur z fondu soudržnosti. Sankci se rozhodli ministři financí evropské sedmadvacítky uvalit na Maďarsko kvůli jeho liknavému postoji ke snižování rozpočtového deficitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán v Evropském parlamentu

Viktor Orbán v Evropském parlamentu | Foto: European Commission Audiovisual service

Je to vůbec poprvé, co členský stát za nedbalé snižování rozpočtového deficitu stihne trest. Budapešť se ale ještě může ztrátě peněz vyhnout. Pokud do 22. června přesvědčí partnery v EU, že situaci prokazatelně řeší, pak může být rozhodnutí zrušeno.

Jde o peníze, které by se měly vyplácet od 1. ledna 2013. Zastavení výplat může Maďarsko předejít tím, že provede kroky ke snížení svého rozpočtového schodku podle doporučení Evropské komise, tedy přijme strukturální reformy a úsporná opatření, která nebudou jen jednorázová jako dosud.

„Pokud se ukáže, že Maďarsko splnilo všechny body doporučení, budou sankce okamžitě odvolány,“ potvrdil český ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj jde o rozumný kompromis. Na jednání ministrů prý padla řada argumentů, které skýtají naději, že k odvolání sankce nakonec dojde.

Maďarsko věří, že peníze dostane

Rozhodnutí Evropské unie o zmrazení téměř půl miliardy eur Maďarsko nepřekvapilo. Ve vládních kruzích nadále převládá názor, že unie nakonec nevezme Maďarsku ani cent. První komentáře ale označují bruselský verdikt za trest či facku.

Premiér Viktor Orbán je přesvědčen, že Maďarsko nakonec ve zkoušce obstojí a všechny podmínky splní. Už se i chystá balíček úsporných opatření, které se dotknou dotací na léky a hromadnou dopravu.

Povolenou tříprocentní hranici schodku rozpočtu překračuje většina zemí unie. Jen u Maďarska ale Evropská komise konstatovala, že se o snížení deficitu opravdu dlouhodobě nesnaží.

Peníze z takzvaných kohezních fondů jsou určené na rozvoj infrastruktury, například výstavbu kanalizační sítě nebo čističek. Jejich zmrazení by se tak dotklo hlavně maďarského venkova.

Pavel Novák, Igor Maňour, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme