Dnes na téhle hoře nezemřeme, řekl Kellner po pádu helikoptéry. Po nehodě byl ještě dvě hodiny naživu

Petr Kellner byl po letecké nehodě ještě dvě hodiny naživu, chodil kolem helikoptéry a hledal satelitní telefon, uvádí americký deník Anchorage Daily News. Tyto informace deníku sdělila Tracey Knutson, advokátka jediného přeživšího tragédie Davida Horvátha. Pozůstalí po miliardáři Kellnerovi, který zahynul po pádu helikoptéry na Aljašce v březnu 2021, podali žalobu na tři firmy, které zesnulému poskytovaly služby.

Praha/Anchorage Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo k uctění památky Petra Kellnera, PPF

Pietní místo k uctění památky Petra Kellnera, PPF | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kellner byl vážně zraněn, ale naživu a při vědomí poté, co havaroval vrtulník, uvádí žaloba, kterou společně s rodinou podala vdova po Kellnerovi. Podle pozůstalých pochybily firmy Soloy Helicopters, Triumvirate LLC a Third Edge Alaska, které horské skupině poskytovaly dopravu, ubytování a další služby.

Kdo může za smrt miliardáře Kellnera? Rodina zažalovala kvůli pádu vrtulníku tři společnosti

Číst článek

Advokátka přeživšího snowboardisty Davida Horvátha tvrdí, že Kellner byl po letecké nehodě ještě dvě hodiny naživu, procházel se a hledal satelitní telefon.

„Mluvili mezi sebou česky a říkali si: ‚Neboj se, dnes na téhle hoře nezemřeme. Musí pro nás přijít do hodiny,“ popsala situaci Horvátha a Kellnera krátce po pádu pro deník Anchorage Daily News.

Harms, jeden z horských vůdců, byl bezprostředně po pádu také naživu, s největší pravděpodobností pak zemřel během hodiny.

Záchranáři aljašské národní gardy dorazili k vraku vrtulníku těsně před půlnocí, píše deník. Uvnitř něj našli pět lidí, Horváth byl jediný, kdo byl stále naživu. Šestý člověk byl mrtvý nalezený venku, asi 30 stop daleko od ostatních. Tím byl Kellner.

Horváth, kterého sníh uvěznil na sedadle, byl s četnými zlomeninami vyproštěn téměř po šesti hodinách. Kvůli omrzlinám přišel o všechny prsty na levé ruce a některé na pravé.

Souhra pochybení

Žalovaná trojice firem podle žaloby nemonitorovala danou oblast ani stav stroje, který skupině asistoval, a neudržovala nepřetržitý kontakt s pilotem a průvodcem na palubě. Problémem však měl být i nouzový lokalizační vysílač, který se při nárazu podle obžaloby neaktivoval.

Kellnerová požádala soud na Aljašce o prošetření nehody, při které zemřel její manžel

Číst článek

Souhra všech těchto faktorů tak podle žaloby zapříčinila to, že se žalovaná trojice firem o nehodě nedozvěděla včas, a okamžitě proto nezahájila náležité záchranné operace.

Podle žaloby Kellner mohl pád přežít, pokud by zařízení fungovalo v pořádku a záchranná akce by začala včas. „Kellner byl těžce zraněn, ale přežil počáteční náraz a byl živý a při smyslech po nehodě,“ tvrdí žaloba, která blíže neupřesňuje povahu zranění.

Podle aljašského listu se očekává, že úřady zveřejní oficiální zprávu z vyšetřování během léta.

Kromě Kellnera přišli při havárii z 27. března o život také český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy.

Tereza Genserková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme