Historický okamžik. Princ Charles se v Irsku poprvé sešel s šéfem Sinn Féin
Nejnovější kapitolou takzvaného mírového procesu v Severním Irsku je návštěva britského prince Charlese. Za historický se pak pokládá okamžik, kdy si pravicí potřásli následník britského trůnu a předák severoirské strany Sinn Féin Gerry Adams.
Z obou stran to bylo velmi bolestné setkání. Princ Charles se dnes vydal na místo, kde IRA v roce 1979 při pumovém útoku zavraždila jeho prastrýce lorda Mountbattena, ke kterému měl velmi blízko.
Byl to tehdy právě Gerry Adams, který tento zločin schvaloval. Byť sám členství v IRA vždy popíral, podle řady svědků to možná byl právě on, kdo atentát nařídil.
Setkání prince Charlese s předákem severoirské strany Sinn Féin Gerrym Adamsem uvedl do souvislostí zpravodaj Jiří Hošek
Charles je zase pořád plukovníkem britského výsadkového regimentu, tedy jednotky, jejíž vojáci v západním Belfastu ve čtvrti Ballymurphy postříleli v roce 1971 deset lidí. Příbuzní obětí také proti Charlesově návštěvě protestovali a Gerry Adams má k řadě těchto lidí blízko.
Potřesení pravicí tedy připomnělo stále přítomnou bolest, kterou cítí spousta obyčejných lidí. Média rozebírají, že podání rukou trvalo přesně 13 vteřin a že princ Charles byl viditelně nervózní, a dokonce vybryndal čaj ze svého šálku.
Nezůstalo ale jen u potřesení pravicí, následovalo 15minutové setkání za zavřenými dveřmi. Hlavní význam spočíval v tom, že se vůbec poprvé v historii sešel člen britské královské rodiny s představitelem Sinn Féin na území Irska.
Podle Adamse vyjádřili oba pánové lítost nad tím, co všechno se stalo po roce 1968. Předák Sinn Féin hodnotil setkání s princem Charlesem velmi pozitivně.
„Myslím, že bylo dobré, že jsme se setkali. Mluvili jsme o potřebě posunout mírový proces dál a soustředit se na lidi, kteří v minulosti trpěli, na pozůstalé po obětech násilí. Musím hojit rány na obou našich ostrovech a myslet na budoucnost,“ prohlásil.
Vzájemné vztahy prověří i fotbalový zápas
Irsko a Británii čeká příští měsíc další zatěžkávací zkouška pro vzájemné vztahy, a sice sportovního ražení. Bude to přátelský mezistátní zápas Irsko - Anglie ve fotbale, i když slovo přátelský je třeba dát do uvozovek.
Když se oba národní týmy naposledy střetly v Dublinu v roce 1995, utkání se už v první půli předčasně ukončilo kvůli násilnostem diváků. Přestože se chování anglických fandů v cizině v posledních letech radikálně zlepšilo, nechtějí pořadatelé ponechat nic náhodě.
Zápas bude mít časný výkop už ve 13 hodin a Anglická fotbalová asociace přísně varovala příznivce Albionu, aby zapomněli na urážlivé popěvky namířené proti IRA. Není přitom bez zajímavosti, že třeba ragbyové zápasy takové vášně nevyvolávají.