Húsíové poškodili dvě obchodní lodě. Zásah raketami ohlásili i u britského torpédoborce, Londýn to popírá
Raketové útoky poblíž břehů Jemenu poškodily v noci na neděli dvě obchodní lodě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na britské námořní úřady. K útokům se během dne přihlásili jemenští povstalci Húsíové, kteří současně prohlásili, že vyslali balistické střely také na britský torpédoborec v Rudém moři. Britské ministerstvo obrany to popřelo.
Húsíové ve svém prohlášení nesdělili, zda útok, který podle svého tvrzení podnikli proti britskému torpédoborci HMS Diamond, způsobil nějaké škody, ale označili ho za „přesný“. Mluvčí britského ministerstva obrany agentuře řekl, že tvrzení jemenských povstalců jsou „nepravdivá“.
Íránem podporovaní šíitští povstalci dále uvedli, že zaútočili na dvě obchodní lodě, které identifikovali jako Norderney a Tavvishi. Dodali, že obě plavidla se jim podařilo zasáhnout a že na Norderney vypukl požár.
Húsíjové ohlásili útoky na dvě lodě USA v Rudém moři. Američané zneškodnili dvě rakety a dron
Číst článek
Britská agentura pro námořní bezpečnost Ambrey už v noci na neděli uvedla, že nejmenovanou obchodní loď plující pod vlajkou Antiguy a Barbudy zasáhla raketa asi 150 kilometrů jihovýchodně od Adenu.
Požár, který střela způsobila, se podařilo dostat pod kontrolu. Zásah lodi potvrdila také britská vojenská služba UKMTO, která zároveň informovala o podobném incidentu asi 130 kilometrů jihozápadně od Adenu.
„Kapitán hlásí, že plavidlo na zádi zasáhla neznámá střela, což mělo za následek požár. Probíhá odstraňování škod,“ uvedla UKMTO o druhém případu s tím, že nejsou hlášeni žádní zranění a že loď pluje do přístavu. Typ plavidla plujícího jihozápadně od Adenu ani to, pod jakou vlajkou pluje, UKMTO nespecifikovala.
Na nákladní lodě v oblasti Rudého moře i Adenského zálivu útočí od listopadu jemenští povstalečtí Húsíové, kteří tak podle svých slov činí v solidaritě s Palestinci ve válce proti Izraeli v Pásmu Gazy.
Šíitští rebelové podporovaní Íránem tvrdí, že útočí jen na izraelská plavidla či na lodě jeho spojenců, jako jsou Spojené státy, terčem jejich raket a dronů se však opakovaně staly i lodě, které nemají s Izraelem žádnou spojitost.
Útoky významně narušily světovou lodní přepravu a přinutily řadu společností, aby svá plavidla posílaly raději delší a dražší trasou kolem jižní Afriky.
Spojené státy spolu s Británií na útoky reagovaly vzdušnými údery na pozice povstalců v Jemenu, dosud se jim je však nepodařilo zcela zastavit. V oblasti také působí mezinárodní námořní koalice zaměřená na ochranu lodní dopravy.