I na OH v Riu bude Český dům, má navázat na úspěšný projekt z Londýna
I při letních olympijských hrách v Rio de Janeiru příští rok bude fungovat Český olympijský dům a měl by být otevřený i veřejnosti. Místo už je vybrané a dům by měl opět sloužit pro setkávání sportovců s rodinami, veřejností i pro prezentaci české kultury a českých firem.
„Bude to samostatný objekt, který je uprostřed většího komplexu, který je velmi dobře hlídán, ale zároveň je přístupný pro veřejnost. Bude 15 až 20 minut jízdy od olympijské vesnice, což z hlediska časů a vzdáleností, které v Riu jsou, je podle našeho názoru velmi blízko," řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Olympijský dům bude v zóně Barra da Tijuca, kde se staví olympijský park i vesnice. Turisté ji zatím moc nenavštěvují, je poměrně daleko od centra i návštěvníky oblíbených Copacabany a Ipanemy. Ale právě to se při olympijských hrách možná změní.
Podrobnosti o chystaném Českém domě v Riu zjistil od předsedy ČOV Jiřího Kejvala zpravodaj Českého rozhlasu David Koubek
„Chceme to udělat blízko olympijské vesnice, protože to děláme především pro sportovce a pro možnost toho, aby se mohli sportovci setkávat s fanoušky a návštěvníky. Druhý parametr je ten, že v Riu jsou určitá bezpečnostní rizika, kterým se chceme vyhnout,“ vysvětluje funkcionář.
Jak bude nakonec Český dům vypadat, zatím není jasné. Podobu mu vtiskne architekt Petr Kolář. Ten už navrhl prostor pro české olympioniky i v Londýně, který ohodnotila agentura AP jako nejlepší ze všech národních domů.
„Po zkušenostech a úspěchu z Londýna a ze Soči bychom rádi, aby byl veřejný. Bude tam samozřejmě místo pro setkání sportovců s jejich rodinnými příslušníky, ta bude neveřejná, ale většina by měla být otevřená. Měli by se tam prezentovat nejen čeští sportovci, ale i český průmysl," plánuje šéf ČOV.
Prostor v londýnském Islingtonu v roce 2012 stál 90 milionů korun. Kolik bude stát ten v Riu, se ještě nerozhodlo. „V Riu jsou náklady obrovské a v podstatě nejsou reálně srovnatelné s tím, co je za to nabízeno. Ale jsme v Jižní Americe, kde jsou cenové relace trošku jiné.“
„Na druhou stranu nepočítáme s tolika návštěvníky jako v Londýně. Tam Český dům navštívilo 80 tisíc lidí. Je ale pravda, že přímo ve městě žije 40 tisíc Čechů. Tady v Riu taková krajanská komunita není," ví Jiří Kejval, který by chtěl do českého domu nalákat více místních.