Mezinárodní trestní soud dočasně zastavil vyšetřování filipínské války proti drogám
Mezinárodní trestní soud (ICC) ohlásil, že dočasně pozastavuje vyšetřování protidrogového tažení na Filipínách. Soud o tom rozhodl poté, co Filipíny požádaly o odklad vyšetřování, uvedla v sobotu agentura Agence France-Presse. Manila tvrdí, že úmrtí, která se během protidrogového tažení stala, začala sama vyšetřovat. Podle organizací na ochranu lidských práv ale úřady prošetřují jen malý zlomek případů.
Během tažení, které podporuje filipínský prezident Rodrigo Duterte, zemřely tisíce převážně chudých uživatelů drog.
„Prokuratura dočasně pozastavila své vyšetřování do doby, než vyhodnotí důsledky a rozsah žádosti o odklad,“ uvedl prokurátor Karim Khan.
The International Criminal Court has suspended its investigation into suspected rights abuses committed under Philippine President Rodrigo Duterte's "war on drugs" following a request from Manila.https://t.co/69L5xPPihh
— AFP News Agency (@AFP) November 20, 2021
O odklad filipínské úřady požádaly, protože tvrdí, že samy vyšetřují zločiny proti lidskosti, které se údajně staly během boje proti drogám. To však rozporuje organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, podle které úřady vyšetřují pouze 52 případů z mnoha tisíců úmrtí.
Navíc zatím nepadlo ani jedno obvinění. „Za prezidenta Duterteho se beztrestnost stala pravidlem, a to je důvod, proč Mezinárodní trestní soud musí pokračovat s vyšetřováním,“ uvedl ředitel pro Asii organizace Brad Adams.
The Philippine government has made no real progress prosecuting the authors of the summary execution of drug suspects that Pres Duterte encouraged, but to avoid International Criminal Court prosecution, it claims that now it really intends to prosecute. https://t.co/HNx9XQdD7v pic.twitter.com/y6RZ0uWPhk
— Kenneth Roth (@KenRoth) November 20, 2021
Podle oficiálních údajů během zhruba 200 tisíc protidrogových operací, jež se uskutečnily od července roku 2016, kdy Duterte vstoupil do úřadu, zemřelo zhruba 6200 lidí. Odhady Mezinárodního trestního soudu jsou ale výrazně vyšší a mluví o 12 tisících až 30 tisících mrtvých.
Prezident Duterte původně odmítal s vyšetřováním Mezinárodního trestního soudu spolupracovat, později změnil názor. Vyšetřování, které začalo v září, se zaměří na období od roku 2011, kdy Filipíny ratifikovaly Římský statut, což znamená vstup do Mezinárodního trestního soudu, do roku 2019, kdy od něj odstoupily.