Mezinárodní trestní soud kritizuje Trumpovy sankce vůči jeho činitelům. Izrael postih schvaluje

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v pátek odsoudil rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit sankce proti jeho činitelům, kteří se podílejí na vyšetřování Američanů či občanů spojeneckých zemí, jako je Izrael, a vyzval členské státy k jednotě. Exekutivní příkaz, který Trump podepsal ve čtvrtek večer, odsoudili čelní představitelé Evropské unie, zatímco izraelská diplomacie jej uvítala. K odvolání sankcí vyzvala OSN.

Amsterdam/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Mezinárodního trestního soudu v Haagu

Budova Mezinárodního trestního soudu v Haagu | Foto: Piroschka Van De Wouw | Zdroj: Reuters

„Soud pevně stojí za svými zaměstnanci a zavazuje se, že bude i nadále poskytovat spravedlnost a naději milionům nevinných obětí zvěrstev po celém světě,“ uvedl ICC v prohlášení.

Trump uvalil sankce na členy Mezinárodního trestního soudu. Reaguje na zatykač na Netanjahua

Číst článek

Trumpovo rozhodnutí odsoudil a označil je za snahu poškodit nezávislou a nestrannou činnost soudu. Zároveň vyzval „125 členských států, občanskou společnost a všechny národy světa, aby se jednotně postavily za spravedlnost a základní lidská práva“.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová míní, že soud musí být schopen i nadále bez překážek bojovat na celém světě proti beztrestnosti. „ICC garantuje odpovědnost za mezinárodní zločiny a dává hlas obětem na celém světě... Evropa se bude vždy zasazovat o spravedlnost a dodržování mezinárodního práva,“ uvedla šéfka exekutivy EU na sociální síti.

Podle předsedy Evropské rady Antónia Costy ohrožuje uvalení sankcí na činitele ICC nezávislost soudu a podkopává mezinárodní systém trestního soudnictví. Nizozemsko, na jehož půdě soud sídlí, označilo Trumpovo rozhodnutí za „politováníhodné“.

„Práce soudu je zásadní pro boj proti beztrestnosti,“ uvedl na síti X nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp.

K odvolání sankcí vyzval Spojené státy také Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. „Hluboce litujeme oznámených individuálních sankcí proti zaměstnancům soudu a vyzýváme ke zrušení tohoto opatření,“ sdělila agentuře AFP mluvčí úřadu.

Finanční a vízové sankce, které Trump zdůvodnil „nelegitimními a neopodstatněnými kroky namířenými proti Americe a našemu blízkému spojenci Izraeli“, se mají vztahovat i na rodinné příslušníky. Americká ministerstva financí a zahraničí teprve určí, kterých osob a organizace se budou týkat, přičemž není známo, kdy tak učiní.

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Galanta. Viní je z válečných zločinů

Číst článek

Netanjahu a Galant

Loni soud pobouřil vedle Izraele také Spojené státy i některé další země, když vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti ve válce v Pásmu Gazy.

Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar v pátek uvedl, že Trumpovo nynější rozhodnutí uvalit sankce na činitele ICC „důrazně schvaluje“ a že činnost soudu je „nemorální“ a neopírá se o „žádný právní základ“.

„ICC agresivně stíhá zvolené představitele Izraele, jediné demokracie na Blízkém východě. ICC nemá žádnou jurisdikci,“ tvrdí Saar na svém účtu na síti X s tím, že Izrael ani USA nejsou smluvními stranami Římského statutu, tedy členy ICC. Armády obou zemí podle Saarova názoru přísně dodržují mezinárodní právo.

K Trumpovu kroku se vyjádřil i maďarský ministr zahraničí Peter Szijjárto, podle nějž jsou sankce proti ICC „zcela pochopitelné“. Premiér Viktor Orbán, Trumpův věrný spojenec, prohlásil, že sankce ukazují, že možná nastal čas zrušit členství Maďarska u ICC.

„Je načase, aby Maďarsko přehodnotilo, co děláme v mezinárodní organizaci, která je pod sankcemi USA! V mezinárodní politice vane nový vítr. Říkáme tomu Trump-tornádo,“ uvedl Orbán na síti X.

ICC je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidu. Nyní má podporu 125 zemí; například Spojené státy, Rusko Čína nebo Izrael však jeho jurisdikci neuznávají.

Washington už během prvního Trumpova působení v úřadu v roce 2020 uvalil sankce na prokurátorku Fatou Bensoudaovou, která dala podnět k zahájení vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti údajně spáchaných Američany po invazi do Afghánistánu z konce roku 2001. Trump už v lednu odvolal prezidentský příkaz z roku 2021, jenž jeho sankce vůči ICC zase zrušil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme