Zemřel muž, který změnil Indii. Sociolog s přezdívkou ‚toilet man‘ převrátil hygienickou tvář země naruby
V úterý v Indii podlehl infarktu osmdesátiletý sociolog a aktivista Bindešvár Pathak. Během svého života změnil životy milionů lidí v zemi, jeho rodině kondolovali i přední indičtí politici. Pathak svůj život zasvětil dostupnosti záchodů v Indii, čímž si vysloužil přezdívku „toilet man“ – tedy „toaletář”.
Nezisková organizace, kterou v 70. letech Pathak založil, vybudovala téměř milion 300 tisíc záchodů pro domácnosti a taky skoro 10 tisíc veřejných záchodů pro chudé.
‚Pokud je krásná, dáme vám slevu.‘ Mladá Indka bojuje proti věnu, kvůli němu ji odmítly desítky mužů
Číst článek
Tyto komplexy nabízí za symbolický poplatek i sprchy, místa k praní prádla a někdy i telefony nebo základní zdravotní péči, jak píše britský Guardian. Každý den je využije 20 milionů Indů.
Pocházel z vysoké kasty Brahmanů, kteří se za jeho snahy často styděli. Pathak prý už jako dítě zjistil, jak nelidsky se s nižšími kastami zachází. Když se dotkl dalitky, tedy takzvaně nedotýkatelné, jeho babička ho jako „očistu“ donutila vypít nápoj z tvarohu, mléka, másla, kravské moči a hnoje.
Koncem 60. let pak žil už jako sociolog s rodinami dělníků, kteří museli manuálně vyklízet exkrementy ze suchých záchodů. Psal o nich ve své disertační práci. Usoudil, že tak nelidskou práci by neměl dělat nikdo, a že ji musí vymýtit.
Suché záchody v Indii sice nevymýtil, avšak úspěchy slavil. Začal být uznávaným průkopníkem hygieny s pozorností médií, sbíral ocenění i v zahraničí. Jeho ručně splachovací záchody prospívaly i životnímu prostředí, umožňovaly výkaly zužitkovávat jako hnojiva.
Jeho systémy toalet napojené na výrobny bioplynu se dodnes používají i v jiných rozvojových zemích. Po jeho smrti Pathaka uctil i premiér Naréndra Módí jakožto vizionáře, který se zasadil o čistší Indii a pomáhal utiskovaným.