Inspektoři nemají důkazy o jaderných zbraních v Iráku
Rada bezpečnosti OSN vyslechla zprávu zbrojních inspektorů. Výsledek? Důkazy, že by Irák měl zbraně hromadného ničení zatím nejsou, Bagdád zlepšil spolupráci, ale ta ještě není ideální. Francie, Rusko a Čína i nestálý člen rady Německo jsou pro pokračování inspekcí, naopak USA a Británie se domnívají, že Irák neplní požadavky OSN a musí k tomu být brzy donucen silou. Bagdád reagoval ujištěním, že inspektorům bude plně nápomocen.
Inspektoři dosud nenašli žádné důkazy o případných jaderných zbraních v Iráku. V Radě bezpečnosti OSN v New Yorku to v pátek řekl ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii OSN Muhammad Baradej. Vyzval Irák, aby plně a aktivně spolupracoval v zájmu urychlení procesu inspekcí.
Těch by podle něj mělo být v Iráku více, stejně jako inspektorů. Podle něho přinesou pokrok v inspekcích i západní průzkumná letadla, jejichž přelety na Irákem nedávno povolila irácká vláda. Baradej zároveň vyzdvihl lepší spolupráci Bagdádu při vyslýchání iráckých odborníků a páteční rozhodnutí Iráku zakázat v zemi výrobu zbraní hromadného ničení.
Baradej připomněl, že po 11 týdnech inspekcí OSN v Iráku Bagdád spolupracuje na procesu inspekcí, ale neodkrývá aktivně své důkazy o tom, že už nevlastní zbraně hromadného ničení, které měl v 90. letech. Jde především o zásoby plnu VX a dalších látek.
Jak dále připomíná severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, který jednání sledoval, inspektoři nenašli zbraně hromadného ničení a nemají důkazy o tom, že by jejich návštěvy na místech kontrol nebyly překvapivé. Podařilo se snížit počet Iráčanů, kteří doprovázejí každého inspektora, řekl Hans Blix a dodal, že Irák skutečně vlastní střely se zakázaným doletem.
Ředitel mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhamed Baradej řekl, že se řada věcí se musí ještě prověřit a vyzval k získání času a informací od zemí, které mohou poskytnout potřebné informace. Inspektoři sdělii, že sice mají privátní přístup k vědcům, ale ti si rozhovory nahrávají.
Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix je přesvědčen, že při okamžité, aktivní a bezpodmínečné spolupráce Bagdádu je možné odzbrojit Irák pomocí inspekcí v krátké době. Podle něho inspekce účinně pomáhají k objasnění otazníků ohledně irácké výzbroje.
Stálí členové Rady bezpečnosti- Francie, Rusko a Čína - jsou i po páteční zprávě pro pokračování inspekcí a zdůraznili mírové řešení krize. Zbývající dva stálí členové - USA a Británie - jsou zklamáni z přístupu Iráku k plnění podmínek OSN. Podle nich k tomu musí být Bagdád donucen třeba silou.
Podle amerického ministra zahranicí Colina Powella vstřícnost, kterou v otázce svého odzbrojení Irák slíbil mezinárodnímu společenství, není dostatečná. Jeho britský kolega Jack Straw krátce před tím v Radě bezpečnosti OSN zdůraznil, že jen naprostá a okamžitá změna přístupu k plnění požadavků OSN umožní vyhnout se válce.
Colin Powell navíc nesouhlasí s názorem Francie, Německa, Ruska, Číny a některých dalších členských zemí Rady bezpečnosti, že inspektoři by měli dostat více času na dokončení kontrol v Iráku. V nweyorském sídle OSN Powell prohlásil, že Irák buď věrohodným způsobem prokáže likvidaci všech svých zbraní hromadného ničení, anebo bude odzbrojen při vojenské akci pod americkou taktovkou.
"Stále existuje naděje na mírové řešení krize", uvedl Powell. Zdůraznil ale, že Spojené státy jsou připraveny čekat na podřízení se Iráku jen několik týdnů.
Irácký vůdce Saddám Hussajn bude podle amerického prezidenta George Bushe odzbrojen tak či onak. Šéf Bílého domu v projevu ve washingtonském sídle FBI zdůraznil, že boj proti terorismu se stejně jako odzbrojení Iráku týká i zničení teroristické sítě Al-Káida.
Na zprávu šéfů inspekční mise Spojených národů Hanse Blix a ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammada Baradeje reagoval v sídle Rady bezpečnosti zástupce Bagdádu. Podle iráckého velvyslance při OSN Muhammada Dúrího poskytne Irák zbrojním inspektorům veškerou pomoc v rámci aktivní spolupráce.
Jaká je například reakce britských médií? Značnou pozornost vyvolal proslov francouzského zástupce v OSN a jeho prohlášení, že Francie je stará země s mnoha zkušenostmi. Náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek připomíná, že podle vůdce konzervativní opozice Iana Ducana Smithe hlavní problém nyní spočívá v tom, že mezinárodní veřejnost se bude muset vypořádat s odmítavým postojem Sadama Husajna ke spolupráci s OSN.
Náměstek premiéra John Reid byl moderátorem televizi Chanel Four dotázán zda premiér Tony Blair chce nyní stále postupovat pod záštitou OSN: "Absolutně, Tony Blair udělal více než kdo jiný přesvědčit ostatní o strategii OSN, právě on měl podle mého názoru značný vliv při přesvědčování Spojených států, aby nepostupovaly na vlastní pěst, nýbrž aby šly cestou OSN už v Afghanisátnu, v Kosovu a nyní ve věci Iráku, vždycky to bylo preferované řešení", řekl náměstek premiéra. Tony Blair sám zítra přednese významý proslov na konferenci Labouristické strany.