Írán zvyšuje zásoby obohaceného uranu. Teherán by už byl schopný vytvořit několik jaderných bomb

Írán opět navýšil zásoby uranu obohaceného na úroveň, která se blíží hodnotám potřebným pro sestrojení jaderné zbraně. S odvoláním na důvěrnou zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o tom v úterý informovala agentura AP. Podle šéfa agentury má Írán dostatečné množství materiálu k případné výrobě několika bomb.

Vídeň/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obohacený uran v Íránu

Írán zvyšuje zásoby obohaceného uranu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

K 26. říjnu měl Írán 182,3 kilogramu uranu obohaceného na 60 procent, což je o 17,6 kilogramu více, než uváděla srpnová zpráva. K výrobě jaderné zbraně je potřeba uran obohacený na 90 procent. Obohacení uranu z 60 na 90 procent už představuje relativně malý technologický krok.

Unie se snaží zastavit íránské dodávky raket do Ruska. Ministři zahraničí schválili druhý balík sankcí

Číst článek

Írán dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům. Šéf MAAE Rafael Grossi ale již v minulosti varoval, že Írán má dostatečné množství obohaceného uranu, aby vyrobil několik jaderných bomb, jestliže se k tomu rozhodne.

Podle definice MAAE je přibližně 42 kilogramů uranu obohaceného na 60 procent množství, při němž je teoreticky možné vyrobit jednu jadernou zbraň, pokud je materiál dále obohacen na 90 procent.

Zpráva uvedla, že Írán dosud nepodnikl žádné konkrétní kroky ke zlepšení spolupráce s touto agenturou OSN. Grossi minulý týden navštívil Teherán, kde se setkal s íránským prezidentem Masúdem Pezeškjánem a šéfem íránské agentury pro atomovou energii Mohammadem Eslámím. Při návštěvě mimo jiné hovořili o tom, že by Írán dále nenavyšoval zásoby uranu obohaceného na 60 procent.

Izraelský útok z konce října zasáhl i část íránského jaderného programu, potvrdil Netanjahu

Číst článek

Tento týden se ve Vídni setká Rada guvernérů MAAE. Některé západní země zvažují, že proti Íránu kvůli jeho jadernému programu a neochotě dostatečně spolupracovat s MAAE zakročí.

V roce 2015 Írán podepsal se Spojenými státy, EU, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu, známou pod zkratkou JCPOA, v níž souhlasil s kontrolami MAAE ve svých jaderných zařízeních. Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí.

Po odstoupení USA od dohody za vlády prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 a opětovném uvalení sankcí na Írán přestal Teherán dohodu dodržovat. Začal obohacovat uran na 60 procent čistoty a omezil inspekce MAAE. Loni v září pak Írán zakázal v zemi pracovat řadě předních expertů MAAE na obohacování uranu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme