Izrael zvažuje rozšíření ofenzívy v jižním Libanonu
Izraelské letectvo dál útočí na cíle v Libanonu a na palestinských územích pásma Gazy. V noci na dnešek se terčem bombardování stala základna libanonské armády v Aamchitu asi padesát kilometrů severně od Bejrútu. Izraelci zasáhli i sousední přenosovou věž státního rozhlasu. Podle izraelských armádních zdrojů využívali bojovníci hnutí Hizballáh tamní radarovou stanici k raketovým útokům na izraelské námořnictvo. Zda při tom někdo přišel o život zatím není známo. V Gaze zasáhly bojové letouny údajné zbrojní skladiště palestinských radikálů v jednom z uprchlických táborů.
Zatím nejtěžší bitvu svedli vojáci židovského státu o baštu Hizballáhu, horskou vesnici Bint Džbajl, kterou izraelská armáda označuje za hlavní baštu hnutí Hizballáh v jižním Libanonu. Její dobytí je proto pro Izrael prvořadým úkolem.
"Byla to velmi intenzivní bitva, boj muže proti muži. Jde o hustě zastavěný prostor, který Hizballáh využil k vybudování opěrných bodů. Ukryli se tam a čekali až přijdeme, nezbylo nám než postupovat dům po domu a museli jsme počítat se ztrátami," popsal situaci kapitán Spielman z izraelské armády.
Izrael v boji ztratil osm vojáků a 22 mužů bylo zraněno. Podle vojenských expertů má Hizballáh na jihu Libanonu až 160 základen a úkrytů. Jejich likvidace si zřejmě vyžádá nasazení mnohem většího počtu vojáků do pozemní operace.
Internetové vydání listu Haarec informovalo o tom, že izraelský premiér Ehud Olmert se má dnes dopoledne sejít se členy svého bezpečnostního kabinetu k poradě o možném rozšíření vojenských operací v jižním Libanonu. Vzhledem ke zvyšujícím se izraelským ztrátám při těžkých bojích s ozbrojenci Hizballáhu a k přetrvávajícímu raketovému ostřelování severního Izraele vláda židovského státu podle Haarecu zvažuje, zda má jeho armáda přejít od dosavadních omezených operací na jihu Libanonu k širší ofenzívě.
Ve slovní přestřelku mezi OSN a Izraelem přerostla otázka smrti čtyř vojenských pozorovatelů na jihu Libanonu. Izrael připouští, že smrt vojenských pozorovatelů zkomplikovala diplomatické úsilí o vyřešení krize, trvá ale na tom, že šlo o nešťastnou náhodu.
"Ráda bych využila této příležitosti a vyslovila naši soustrast rodinám a státům zahynulých vojáků. Rozhodně to nebyla předem připravená akce," prohlásila izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová.
Příslušníci libanonské mise OSN ale říkají, že izraelskou armádu desetkrát vyzvali, aby zastavila palbu v okolí základny OSN. Izraelci přesto v operaci pokračovali. Do těsné blízkosti základny spadlo dvacet střel, čtyři další zasáhly přímo budovy, ve kterých se ukývali pozorovatelé.
Hizballáh odmítá závěry konference v Římě
Hnutí Hizballáh odmítá výsledky včerejší konference v Římě. Ta skončila pouze obecným, neurčitým prohlášením. Světoví diplomaté se shodli na nutnosti trvalého příměří, nenavrhli už ale způsoby, jakými toho chtějí dosáhnout. Většina zástupců hlavních libanonských politických a náboženských formací naopak podpořila vytvoření mezinárodních vojenských sil, které by byly rozmístěny v jižním Libanonu.
Jedna z hlavních duchovních autorit Libanonu, maronitský kardinál patriarcha Sfeir v rozhovoru pro televizi Al-Arabíja uvedl: "Dokud panuje nedorozumění mezi Libanonem a Sýrií a Libanonem a Izraelem, musí se tyto vojenské síly rozmístit mezi těmi, mezi nimiž nepochopení vládne."
V Libanonu, Sýrii a ve většině arabských zemí je cítit výrazný šok z utrpení Libanonců v ozbrojeném konfliktu Izraele a Hizballáhu. Volání po zastavení bojů a příměří je v oblasti mezi arabskými zeměmi téměř jednohlasné. Velká část Arabů a muslimů vidí ve sporu údajnou snahu Izraele a západu je ovládnout.