Izraelská armáda zadržela aktivistku Thunbergovou. Její loď Madleen plula s pomocí do Palestiny

Loď s Gretou Thunbergovou a dalšími aktivisty mířící k Pásmu Gazy s humanitární pomocí byla přesměrována do izraelského přístavu Ašdod. Oznámilo to v pondělí nad ránem izraelské ministerstvo zahraničí, podle něhož je posádka lodi Madleen v pořádku a z Izraele se dostane zpět domů. Nevládní hnutí Koalice flotily svobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC) krátce před tím uvedla, že loď obsadili vojáci, informovala agentura Reuters.

Tel Aviv (Aktualizováno: 11:55 9. 6. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Madleen hnutí Koalice flotily svobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC)

Loď Madleen hnutí Koalice flotily svobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC) | Foto: AA/ABACA | Zdroj: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Na palubě lodi byla 12členná posádka, již kromě švédské klimatické aktivistky tvořily například i francouzská europoslankyně palestinského původu Rima Hassanová, která má zákaz vstupu do Izraele, či brazilský aktivista Thiago Ávila.

,Jsme připraveni jednat.‘ Aktivisté v čele s Gretou plují do Gazy, navzdory varování Izraele

Číst článek

Plachetnice vyplula v neděli z italské Katánie. Svou akcí chtěli aktivisté kromě dodání symbolického množství potravin Palestincům zejména upozornit na katastrofální situaci civilistů na válkou zmítaném území.

„‚Selfie jachta‘ s ‚celebritami‘ bezpečně směřuje k břehům Izraele. Předpokládá se, že se pasažéři vrátí do svých zemí,“ uvedla izraelská diplomacie na síti X. Text doprovodila záběry pasažérů v oranžových záchranných vestách, kterým vojáci nabízejí občerstvení. „Dostali sendviče a vodu. Show skončila,“ dodalo ministerstvo.

Jediným cílem výpravy bylo podle ministerstva získat mediální publicitu. Množství převážené pomoci nedosáhlo ani objemu jednoho kamionu, zatímco Izrael za poslední dva týdny umožnil do Pásma Gazy projet více než 1200 kamionům, dodal úřad, podle něhož se pomoc z lodi dostane do Gazy obvyklými kanály.

FFC uvedla, že loď se stala obětí útoku izraelské armády a že posádku unesli izraelští vojáci. Podle prohlášení advokátky skupiny odporuje zadržení dobrovolníků na lodi mezinárodnímu právu.

„Posádku Flotily svobody zadržela izraelská armáda kolem druhé hodiny ranní v mezinárodních vodách,“ napsala Hassanová na síti X. Připojená fotografie ukazovala členy posádky v záchranných vestách a s rukama nad hlavou.

Pokyny ministra obrany

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac už v neděli nařídil armádě, aby lodi Madleen zabránila připlout ke břehům Gazy, a misi označil za propagandistickou akci na podporu palestinského teroristického hnutí Hamás.

‚Měli byste to otočit.‘ Izraelský ministr nařídil armádě blokovat příjezd aktivistů v čele s Thunbergovou

Číst článek

Po pondělním zadržení aktivistů pak uvedl, že vydal pokyn, aby byla po připlutí do Ašdodu aktivistům promítnuta videa se zvěrstvy, které na civilním obyvatelstvu spáchali ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců při útoku na jihu Izraele 7. října 2023.

Hamás odsoudil zadržení lodi jako „státní terorismus“ a vzkázal, že zdraví aktivisty na palubě. Zadržení Madleen odsoudilo také turecké ministerstvo zahraničí, které to označilo za jasné porušení mezinárodního práva, nebo Írán, podle nějž jde o pirátský čin.

Námořní blokáda

Izrael uvalil námořní blokádu na Pásmo Gazy poté, co se Hamás v roce 2007 násilím ujal nad tímto územím vlády. Smyslem blokády je zabránit dovozu zbraní Hamásu, který Izrael a Západ označují za teroristickou organizaci.

Izrael provedl největší nálet na Bejrút od vyhlášení příměří, v Gaze zase vyzbrojuje gangy proti Hamásu

Číst článek

Blokáda přetrvala během několika konfliktů, včetně současné války, kterou podnítil útok Hamásu z předloňského října.

Izrael vede proti Hamásu v Pásmu Gazy už 20 měsíců válku v odvetě za jeho teroristický útok na jihu Izraele ze 7. října 2023. Po úplné blokádě humanitární pomoci, která trvala dva a půl měsíce a podle vlády Benjamina Netanjahua měla vyvinout tlak na Hamás, Izrael v druhé polovině května přísun humanitární pomoci částečně obnovil.

Podle humanitárních organizací to ale zdaleka nestačí a Pásmu Gazy hrozí hladomor, pokud válka a izraelská blokáda zcela neskončí.

Koalice flotily svobody

FFC vypravila do Pásma Gazy plavidlo s pomocí už před měsícem, během plavby ho ale ve vodách u Malty zasáhl dronový útok.

Izraelská armáda pokračuje s bombardováním Pásma Gazy. Nálety si vyžádaly nejméně deset životů

Číst článek

Loď Conscience, která tehdy vyplula z Tuniska, poničil na přídi, a přestože na palubě vypukl požár, nikdo nezemřel ani nebyl vážně zraněn. FFC obvinila z akce izraelskou armádu. Ta se k tomu podle serveru The Times of Israel tehdy nevyjádřila.

Současnou operaci FFC podpořila také zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva na palestinských územích Francesca Albaneseová a v neděli vyzvala, aby blokádu Pásma Gazy narušily i další lodě. „Pouť Madleen možná skončila, ale její mise není u konce. Každý středomořský přístav musí poslat lodě s pomocí a solidaritou do Gazy,“ napsala na síti X.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme