Izraelští Arabové si stěžují na vyostřenou náladu, práci a dobré bydlení hledají těžko
Izraelští Arabové tvoří celou pětinu obyvatel židovského státu. Jsou to převážně Palestinci, kteří přečkali ve svých domovech válku v roce 1948 a mají teď izraelské občanství. Ve volbách do Knesetu - izraelského parlamentu - získali minulý týden historicky nejvyšší počet křesel. Za vítězným Likudem a levicovým Sionistickým svazem se arabská kandidátka umístila hned na třetím místě. Izraelští Arabové jsou ale ke státu, ve kterém žijí, loajální jen částečně.
„Jafa je smíšené město, žijí tu Židé i Arabové. Teď je pro nás, Araby, situace těžká. Naše rodiny tu dřív vlastnily spoustu domů, lidé ale v posledních letech odcházejí," říká 23letý Nizár, majitel kavárny ve staré Jafě.
Volby byly pro izraelské Araby úspěšné. Ti si ale na současnou situaci v zemi stěžují. Více o tématu zpravodaj Štěpán Macháček
Tento historický přístav už zcela pohltil rozrůstající se Tel Aviv a Jafa zůstala jediným místem v této části Izraele, kde částečně zůstalo původní arabské obyvatelstvo.
„Ceny bydlení tady vyletěly tak nahoru, že si to mladí vůbec nemůžou dovolit. Když chce otec pořídit synovi bydlení, koupí mu byt v nějakém jiném izraelském městě, kde je levněji," líčí Nizár.
Jafa je krásné místo, jediný kousek dávnější historie v celém Tel Avivu stojí na vzácné vyvýšenině, kterou omývají vlny Středozemního moře.
Není divu, že ji objevili developeři. Vykupují tu pozemky a stavějí luxusní byty. Ty jsou ale pro zdejší Araby cenově nedostupné. Ekonomický tlak je tak z Jafy postupně vyhání.
„Nálady izraelské společnosti se v poslední době vyostřily a Arabové hledají práci u židovských firem stále obtížněji. Vždyť jste to viděli, jakou kampaň vedl vítěz voleb. Štval proti Arabům. Varoval, že Arabové se houfují u voleb, vyznělo to jako by varoval Židy před teroristy," dodává Nizár.
V jeho kavárně sedí asi desítka mladíků, pokuřují vodní dýmku a sledují na velké obrazovce fotbal.
Z několika historických jafských mešit se při západu slunce ozývá volání k modlitbě a jen několik málo lidí do mešity opravdu míří.
Muhammad Daráwiše je politický analytik a pochází ze severu Izraele z více prosperující arabské enklávy, než je ta v Jafě.
„Letošní volby byly pro izraelské Araby úspěšné. Poprvé v historii se naše strany sjednotily. A podle mě bude pro extrémně pravicovou vládu, která vznikne na základě těchto voleb, mnohem těžší dospět k praktickým krokům," komentuje volby, ve kterých arabská kandidátka získala v Knesetu 14 křesel.
Arabové se s životem v Izraeli museli podle Muhammada Daráwiše smířit:
„První generace, generace mého dědečka, prohrála válku a zažila podrobení se a kapitulaci. To bylo po válce v roce 1948. Další generace, to byla generace mého otce, řešila jak si v této zemi zachovat existenci."
„A naše třetí generace už nemá komplex z prohrané války, ani z nižší úrovně oproti židovské společnosti. Snaží se místo toho do společnosti integrovat na základě rovnoprávnosti."
Politolog Muhammad Daráwiše připomíná, že mezi izraelskými Araby je teď velký počet například vystudovaných lékařů, lékárníků a zdravotních sester.
„Moje dcera studuje na Hebrejské univerzitě lékařství. Chce pracovat v izraelské firmě, která vyrábí špičkové lékařské přístroje. Syn studuje ekonomiku a management. Náš úspěch je prostě organicky spojený s izraelskou ekonomikou a izraelskými univerzitami. Jsme realisté. Pro nás není trhem práce Západní břeh, Jordánsko nebo Irák. Naším trhem práce je Tel Aviv, Naharíja, nebo Hajfa," dodává Muhammad Daráwiše.