Japonci chtějí rok po havárii Fukušimy obnovit provoz dvou reaktorů
Japonsko plánuje do dvou měsíců restartovat dva jaderné reaktory. Do provozu mají být spuštěny zhruba rok od katastrofy ve Fukušimě. Tehdy byly totiž kvůli obavám o bezpečnost zastaveny. V Japonsku je teď v provozu jen několik jaderných elektráren, časté jsou proto výpadky proudu a omezení dodávek.
Dva reaktory elektrárny Ohi v prefektuře Fukui by měly být spuštěny v dubnu. Zprovoznění těchto zařízení by alespoň částečně vyřešilo současnou kritickou situaci.
Doba restartování reaktorů se ale může změnit, jak totiž řekl japonský ministr průmyslu, vše záleží na tom, zda bude tento krok vůbec schválen.
Japonci chtějí rok po havárii Fukušimy obnovit provoz dvou reaktorů, informuje zpravodajka Kateřina Procházková
Podle Mezinárodní agentury pro jadernou energii, která do Japonska vyslala v lednu své komisaře, dopadly zátěžové zkoušky na odstavených zařízeních v souladu se světovými normami.
Šlo o počítačové testy zjišťující odolnost reaktorů v případě velké přírodní katastrofy. Podle nich dokáže elektrárna Ohi obstát v podmínkách, které nastanou po silném zemětřesení a následné vlně tsunami.
S tím ale nesouhlasí někteří jaderní odborníci, kteří tvrdí, že zátěžové testy jsou nedostatečné, protože pouze simulují dopad přírodní katastrofy a neberou v úvahu možnost selhání zařízení nebo lidskou chybu.
Také japonská veřejnost je vůči jaderným zařízením stále skeptická. Důvěru obyvatel značně nabourala nejen samotná katastrofa ve Fukušimě, ale negativně vnímali také nepřesné a vágní informování po havárii i to, jak se s vláda s následky vyrovnala.