Japonsko si připomíná výročí kapitulace. Premiér poslal obětní dar do kontroverzní svatyně

Japonský premiér Šinzó Abe ve čtvrtek, na kdy připadá výročí kapitulace Japonska ve druhé světové válce, poslal obětní dar do kontroverzní tokijské svatyně Jasukuni. Toto místo však osobně nenavštívil, informuje agentura Reuters. Japonský císař Naruhito během každoroční připomínkové akce vyjádřil hlubokou lítost nad činy, jichž se jeho země za války dopustila.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Šinzó Abe během připomínkové akce k výročí kapitulace Japonska ve druhé světové válce

Japonský premiér Šinzó Abe během připomínkové akce k výročí kapitulace Japonska ve druhé světové válce | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Návštěvy japonských politiků ve svatyni v minulosti pobouřily Koreu a Čínu, protože se v Jasukuni mezi 2,5 milionu padlých vojáků uctívá také 14 odsouzených válečných zločinců. Tyto země se v minulém století staly oběťmi japonské agrese.

Jménem premiéra finanční dar v chrámu předal zvláštní poradce Abeho Tomomi Inada, který byl dříve ministrem obrany. „Za mír v naší zemi a její prosperitu vděčíme hrdinům, kteří položili životy za vlast, a já jim za to vyjadřuji vděk a respekt,“ citoval Inada premiérova slova.

Abe od roku 2012, kdy se stal premiérem, chrám osobně navštívil jednou, ale 15. srpna mu pravidelně posílá oběti. To samé dělá i při jarních a podzimních slavnostech pořádaných v Jasukuni.

Horší vztahy Japonska a Koreje

Vztahy mezi Japonskem a Jižní Korejí se zhoršily po loňském rozsudku jihokorejského nejvyššího soudu, podle kterého mají japonské firmy odškodnit Jihokorejce za nucené práce z válečného období.

Podle Tokia rozhodnutí soudu porušilo mezinárodní právo, protože veškerá práva na kompenzace byla zrušena smlouvou z roku 1965, v níž obě země navázaly diplomatické styky.

Soul tento týden oznámil, že v září Japonsko vyřadí ze seznamu obchodních partnerů, kterým se dostává přednostního zacházení.

Historické křivdy zatěžují vztahy spojenců. Tokio vyškrtlo Soul ze seznamu předních obchodních zemí

Číst článek

Jihokorejci si ve čtvrtek připomínají jako den vysvobození od japonské nadvlády.

„Doufáme, že Japonsko bude hrát klíčovou roli při prosazování míru a prosperity ve východní Asii a zároveň se zamyslí nad minulostí, kdy sousedním zemím přineslo neštěstí,“ řekl k této příležitosti jihokorejský prezident Mun Če-in v projevu k oslavám výročí japonské kapitulace.

O hluboké lítosti v souvislosti se světovým konfliktem mluvil v minulosti už někdejší japonský císař Akihito, dnes tento slovní obrat použil i jeho syn Naruhito, který na trůn usedl letos v květnu.

„S ohledem na dlouhé období míru po válce, při pomyšlení na naši minulost a s vědomím hluboké lítosti upřímně doufám, že válečné ničení se už nikdy nebude opakovat,“ citovala Naruhita, prvního japonského monarchu narozeného po skončení druhé světové války, agentura Reuters.

„Společně se vším naším lidem vzdávám čest těm, kdo za války přišli o život… a modlím se za mír ve světě a další rozvoj naší země,“ řekl také císař Naruhito.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme