Jihokorejci v reakci na test bomby spustili cvičení. Amerika KLDR varuje před vojenskou odpovědí

Jihokorejská armáda uspořádala v reakci na šestý severokorejský jaderný test vojenské cvičení. Podle prohlášení Soulu zkoušela střely dlouhého doletu Hyunmoo-2A i balistické rakety. Připravuje další cvičení, kterého se zúčastní i Spojené státy.

Washington/Soul (Aktualizováno: 6:58 4. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská armáda uspořádala v reakci na šestý severokorejský jaderný test vojenské cvičení. Podle prohlášení Soulu zkoušela střely dlouhého doletu vzduch-země i balistické rakety

Jihokorejská armáda uspořádala v reakci na šestý severokorejský jaderný test vojenské cvičení. Podle prohlášení Soulu zkoušela střely dlouhého doletu vzduch-země i balistické rakety | Foto: Yonhap | Zdroj: Reuters

Jihokorejská armáda vyznačila v Japonském moři fiktivní cíle, na které zaměřila a posléze odpálila své rakety dlouhého doletu Hyunmoo-2A, píše server The Korea Times. Podle CNN bylo střel 15. Kromě toho se cvičení účastní také bojové letouny F15-K a velení jihokorejské armády bez obalu prohlašuje, že některé cíle mají imitovat konkrétní vojenské objekty v KLDR.

„Na jakoukoli hrozbu vůči Spojeným státům a našim územím, včetně Guamu, nebo vůči našim spojencům budeme reagovat masivní vojenskou odpovědí. Ta bude efektivní a zdrcující,“ pohrozil po jednání bezpečnostního týmu v Bílém domě americký ministr obrany James Mattis.

Americký ministr obrany James Mattis při prohlášení o KLDR před Bílým domem ve Washingtonu (vlevo), vedle něj generál Joseph Dunford | Foto: Mike Theiler | Zdroj: Reuters

„Kim Čong-un by měl vzít na vědomí jednotný hlas Rady bezpečnosti OSN. Všichni členové se jednohlasně shodli, že Severní Korea představuje hrozbu a že je nutné zachovat Korejský poloostrov bez jaderných zbraní,“ dodal ministr.

Mattis zároveň řekl, že o seznámení s podrobnostmi o případných vojenských možnostech požádal i prezident Donald Trump. Ten sám varoval, že Spojené státy můžou v první řadě pozastavit obchod se všemi státy, které obchodují se Severní Koreou. Tím mířil především na Čínu, která se podle něj podílí asi na 90 procentech obchodu s režimem Kim Čong-una.

Japonsko chce víc obranných střel

Japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že chce zvýšit počty obranných střel, které by jeho zemi byly schopny ochránit před severokorejskými raketami. Jižní Korea dnes podle agentury Reuters potvrdí rozmístění zbývajících částí amerického protiraketového systému THAAD. Jeho dokončení v červnu podmiňovala souhlasem ministerstva životního prostředí.

Severní Korea ohlásila úspěšnou zkoušku vodíkové bomby. Soul žádá tvrdý trest

Číst článek

Kvůli jaderné zkoušce se dnes sejde Rada bezpečnosti OSN. Ta by se v první řadě mohla zaměřit na zpřísnění ekonomických sankcí proti Pchjongjangu. Podle diplomatů oslovených agenturou Reuters je ve hře embargo na dovoz textilních výrobků ze Severní Koreje, zákaz vstupu pro tamní státní aerolinky nebo konec vývozu ropy určené pro vládu a armádu.

Státy by se mohly dohodnout taky na sankcích cílených na některé čelní představitele režimu - to by znamenalo zmrazení jejich majetku v zahraničí a zákaz cestování. Zavádění nových sankcí obvykle brání hlavně Peking. Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský kolega Vladimir Putin zatím po setkání na summitu zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) oznámili, že se dohodli na nutnosti adekvátní odpovědi na severokorejský test.

David Jakš, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme