Kachovka ukázala, že Putin chce zničit kompletně celou Ukrajinu, myslí si novinář Kundra

„Válka na Ukrajině se pro Vladimira Putina nevyvíjí vůbec dobře – zatím nebylo dosaženo žádných cílů, a to nejen zřejmě plánovaného dobytí Ukrajiny za tři dny, ale ani následného cíle dobytí Donbasu. Poslední ruská protiofenziva z ledna až března se také vůbec nepodařila, protože se Rusové územně neposunuli téměř nikam, a naopak teď probíhá protiofenziva Ukrajiny, která má nějaké zisky,“ shrnuje novinář z týdeníku Respekt Ondřej Kundra.

Cherson Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra

Novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra | Foto: Agáta Nezbedová | Zdroj: Český rozhlas

A v Osobnosti Plus pokračuje: „A to Ukrajina ještě nenasadila všech 12 brigád o 60 tisících mužů, které má na tuto ofenzivu zřejmě připraveny – zatím zřejmě jen čtyři brigády.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí

Proto se novinář a autor hned několika knih o ruských tajných službách domnívá, že ruské tajné služby v tuto chvíli myslí už na svou budoucnost. „Na to, co by mohlo být poté, až Vladimir Putin odejde nebo bude svržen. Spíš tedy bude svržen, protože tak to v Ruské federaci i Sovětském svazu chodí.“

Sice o fungování těchto tajných služeb asi nikdy nebudeme mít přesné informace, novináři naznačují jejich chyby.

„Připomněl bych případ, kdy mezinárodní investigativní skupina novinářů Bellingcat vyšetřovala různé otravy Putinových kritiků na Západě a jedním z důkazů, jak byli schopni odhalit identitu příslušníků ruských tajných služeb, bylo to, že jejich centrála jim dala pasy a další dokumenty, které měly čísla za sebou. Takže zjistili jedno identifikační číslo a pak další stovka lidí měla pas s identifikací pěkně za sebou.“

„A toto nesvědčí o tom, že by si s tím dávali kdovíjakou práci,“ dodává. Zároveň připomíná, že mnoho jiných operací ale nevidíme, jen ty, které se nepodařily. „U těchto otrav kritiků podle mne vidíme jen ty, které se nepodařily, což je špička ledovce,“ varuje Kundra.

Ruská mentalita a Kachovka

Podezřelá úmrtí a sebevraždy důležitých Rusů pak novinář hodnotí i jako možné vyřizování účtů mezi vlivnými, a válka jim k tomu jen nahrává.

„To je Rusko a sovětská mentalita. Nechci úplně zevšeobecňovat, ale to není nic nového. V přelomových okamžicích, kdy se mění dějiny, tak jejich způsob řešení konfliktů a vnitřních problémů není nějaká byť tvrdá politická debata, ale násilí. Protože to je pro ně forma metody řešení problémů ve společnosti.“

Násilí a vraždy jsou podle Kundry ve společnosti zakořeněné. „Proto si i myslím, že se Putin musí poměrně hodně bát o to, co s ním samotným bude, kdyby se Ukrajincům podařilo osvobodit Krym. Teď jedna z ofenzivních linií Ukrajiny vede právě ke Krymu, což pro něj může mít fatální důsledky.“

Protržení Kachovské přehrady nám podle novináře také ukazuje, že Putin je schopen udělat cokoli. „Nebude voda, což je velká katastrofa. Mluví se o problému pro minimálně 400 tisíc ukrajinských občanů. Jestli si dobře vzpomínám, tak po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu to z dlouhodobějšího hlediska postihlo asi 2 miliony lidí.“

Migrační vlna

„Takže výhledově během několika let tady může být daleko větší migrační vlna než těchto 400 tisíc lidí postižených protržením Kachovky. A to, že to Rusové byli schopni udělat, ukazuje, že jsou schopni dělat dál něco podobně hrozného. Teď se mluví o možném výbuchu chemické továrny, která je na hranici Krymu a části Ukrajiny, která není teď okupovaná.“

„Proto by případně mohl sáhnout i k jaderným zbraním, protože Kachovka ukazuje, že jim je všechno jedno. Pro ně to není bezprostřední riziko. Kdyby třeba špatným směrem foukl vítr – to v případě jaderných zbraní – tak Rusům je úplně jedno, jak hodně ještě zdevastují Ukrajinu. Protože ji chtějí zdevastovat kompletně celou.“

„Samozřejmě že do budoucnosti nevidím, ale Západ by se hlavně neměl nechat zastrašit tím, že by Putin mohl použít jaderné zbraně. Když se k tomu rozhodne, tak je to jeho rozhodnutí,“ nabádá.

„Jezdím na Ukrajinu často a lidé neustále Západu děkují za to, co pro jejich zemi dělá. Ve skutečnosti toho hodně dělá pro sebe, protože Ukrajina je štít, aby Rusko nepostupovalo dál,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu výše.

Barbora Tachecí, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme