‚Nepřejeme si být vydíraní Kremlem.‘ V Kišiněvě demonstrovalo 75 tisíc lidí za vstup do Evropské unie
Desítky tisíc lidí demonstrovaly v neděli v hlavním moldavském městě Kišiněvě na podporu proevropského směřování země. K demonstraci vyzvala moldavská prezidentka Maia Sanduová. K demonstrujícím promluvila i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová.
Loni v červnu EU přiznala Moldavsku status kandidátské země. Sanduová ale dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí ze strany Ruska, které se podle ní pomocí propagandy snaží bránit sbližování Moldavska s unijním blokem.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se navíc Moldavsko vklíněné mezi Ukrajinu a Rumunsko dostalo pod tlak spojený s růstem cen i s obavami, že by se válka mohla přelít i na jeho území.
Členem EU do konce dekády
„Moldavsko si nepřeje být vydíráno Kremlem,“ řekla v neděli Sanduová demonstrantům na náměstí v centru Kišiněva. Setkání zorganizované moldavskou vládou podle policejního odhadu přilákalo 75 000 demonstrantů.
Moldavská prezidentka nařkla Rusko a srbské občany z chystaného převratu. Moskva a Bělehrad to odmítají
Číst článek
Na sociálních sítích se objevily snímky náměstí zaplaveného lidmi a záběry demonstrantů s vlajkami Moldavska a Evropské unie.
„Už nechceme být na okraji Evropy,“ prohlásila také prezidentka a slibovala, že Moldavsko se stane členskou zemí EU do roku 2030.
Ke shromáždění v Kišiněvě promluvila také předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová, která uvedla, že unijní blok Moldavsko přivítá „s otevřenou náručí a s otevřeným srdcem“.
Do Kišiněva se 1. června sjedou evropští lídři na summit Evropského politického společenství (EPC) včetně vysoce postavených představitelů zemí EU i unijních institucí. Podle Sanduové bude toto setkání důležité pro Kišiněv i pro Evropu. Předchozí summit se konal loni v říjnu v Praze.
Problematické Podněstří
Ruský útok na Moldavsko nedává smysl, říkají experti. Vojska v Podněstří vážou ukrajinské jednotky
Číst článek
Sanduová letos v únoru obvinila Rusko, že chce v Moldavsku provést násilný převrat s využitím opozičních sil. Zdrojem napětí v moldavsko-ruských vztazích je mimo jiné Podněstří.
Převážně ruskojazyčný pás území na levém břehu řeky Dněstr s několika stovkami tisíc obyvatel se odtrhl od Moldavska na počátku 90. let minulého století v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem.
Podněstří oficiálně žádný stát neuznává, útvar má ale podporu Moskvy, která tam rozmístila několik stovek svých vojáků.