Jako první varoval před koronavirem, čínská policie ho ale umlčela. Teď je lékař jedním z nakažených

Li Wen-liang, oční lékař centrální nemocnice ve Wu-chanu, byl jedním z prvních, kdo si u pacientů všiml šíření neznámé nemoci připomínající SARS. Koncem prosince proto na nebezpečí upozornil své kolegy. Krátce na to ho ale kontaktovali policisté, kteří ho donutili podepsat dokument, jenž ho viní z šíření „nepravdivých komentářů“. Teď je Wen-liang – také nakažený koronavirem – novým čínským hrdinou a úřady kvůli jeho příběhu sklízí tvrdou kritiku.

Wu-chan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Li Wenliang byl jedním z prvních, kdo si u pacientů všiml šíření neznámé nemoci připomínající virus SARS, koncem prosince se proto na nebezpečí rozhodl upozornit své kolegy.

Li Wenliang byl jedním z prvních, kdo si u pacientů všiml šíření neznámé nemoci připomínající virus SARS, koncem prosince se proto na nebezpečí rozhodl upozornit své kolegy. | Zdroj: Profimedia

„Chtěl jsem jen upozornit své spolužáky z vysoké školy, aby byli opatrní,“ vypráví Li Wen-liang.

Svůj příběh popisuje prostřednictvím videa zveřejněného na sociální síti Wej-po. Pořídil ho během nynějšího pobytu v nemocnici – 34letý lékař se totiž stal jedním z tisíců lidí nakažených koronavirem 2019-nCoV, před nímž se koncem loňského roku snažil okolí varovat.

Thajsko hlásí úspěch v léčbě koronaviru. Seniorku uzdravil koktejl léků na HIV a chřipku

Číst článek

Zatímco v posledních týdnech je wuchanský koronavirus tématem zpráv číslo jedna, ještě v prosinci se čínské úřady snažily informace týkající se nemoci držet pod pokličkou.

Zprávu, kterou Wen-liang zaslal kolegům prostřednictvím sociální sítě WeChat, proto čínské úřady nesly velice nelibně – stálo v ní, že sedmi pacientům z wuchanského trhu s mořskými plody bylo diagnostikováno onemocnění připomínající SARS a byli umístněni do karantény.

Jak lékař popisuje nyní, snažil se jen varovat přátele, aby si dávali pozor a upozornili také své blízké. Během několika hodin se ale snímky jeho apelu začaly šířit po čínských sociálních sítích, aniž by jeho jméno bylo začerněno. „Když jsem viděl, jak zpráva obíhá internet, uvědomil jsem si, že je to mimo moji kontrolu a pravděpodobně budu potrestán,“ popisuje podle serveru CNN.

Čtyři dny poté ho navštívili příslušníci úřadu veřejné bezpečnosti a obvinili ho ze šíření lživých informací. Dokument, podle něhož jím zveřejněné zprávy „vážně narušily společenský řád“, musel Wen-liang podepsat a přislíbit, že v činnosti nebude pokračovat – jinak mu hrozí soud.

Corona, nebo koronavirus? Mexický výrobce piva se snaží vyhnout narážkám na souvislost s virem

Číst článek

„Nic jsem nemohl udělat. Všechno musí být v souladu s oficiální linií,“ stěžuje si lékař.

Stejně jako Li Wen-liang bylo kvůli „šíření pověr“ o novém koronaviru vyšetřováno dalších sedm lidí. Úřady se sice lékaři později za obvinění omluvily, reakce ale přišla příliš pozdě. Počet nakažených koronavirem se v současnosti – podle oficiálních čísel – vyšplhal přes 20 tisíc. A jedním z nich je i Li.

Slova podpory

Jak připomíná BBC, v prvních lednových týdnech vedení Wu-chanu trvalo na tom, že virus můžou mít jen ti, kteří přišli do styku s infikovanými zvířaty, a nebyly tak vydány ani žádné pokyny zajišťující ochranu lékařů.

Týden po návštěvě policie k němu do ordinace přišla pacientka se zeleným zákalem. Byla nakažená koronavirem, sama o tom ale nevěděla. Koncem ledna se tak infekce potvrdila také u Lia, který mezitím nakazil i své rodiče.

Lékař, který se snažil na šíření viru upozornit, se tak stává hrdinou čínských sociálních sítí. Jeho příběh sdílely stovky lidí, kteří mu vyjadřují podporu. Mnozí ale zároveň nešetří tvrdou kritikou úřadů a vyjadřují obavy, co Wen-liangův příběh vypovídá o poměrech v zemi – upozorňují mimo jiné na to, že po zveřejnění jeho svědectví se budou lékaři v podobných situací bát ostatní jakkoliv varovat.

Zbytečná tragédie

Cenzura nicméně není jediný důvod, proč jsou čínské úřady ve spojitosti s koronavirem v posledních dnech kritizovány. Pobouření vyvolal i případ 16letého chlapce postiženého dětskou mozkovou obrnou, na který minulý týden upozornil server South China Morning Post.

Chlapec upoutaný na invalidní vozík zůstal celých šest dní doma sám – jeho otec a bratr totiž kvůli podezření na koronavirus museli odejít do karantény. Otec proto požadoval, aby se o chlapce, který se bez pomoci sám nenají ani nenapije, postaraly úřady. Urgoval je i během pobytu v karanténě, ale jak se ukázalo později, pracovníci chlapce navštívili pouze dvakrát.

Šest dní poté, co jeho příbuzné odvedli, Jen Čcheng zemřel.

Úřady pochybení zpočátku odmítaly, jak ale nyní informují zahraniční média, dva činitelé byli v souvislosti s případem potrestáni vyhazovem – kromě starosty města přišel o místo také představitel tamní buňky komunistické strany.

Chlapcova smrt vyvolala hněv lidí na sociálních sítích. „Bylo možné se tomu vyhnout hned od začátku, skončilo to ale tragédií,“ napsal jeden z uživatelů sítě Wej-po.

‚Ostudné‘

V době, kdy se nákaza rychle šíří a lékaři v postižených oblastech padají vyčerpáním, se kritika na čínské úředníky snáší také kvůli nedostatku roušek, respirátorů a dalších zdravotnických potřeb nutných k zastavení epidemie koronaviru.

Poprask na sítích o víkendu vyvolaly záběry vládních úředníků, jak si rozebírají roušky a respirátory určené pro zdravotníky, které Čína získala darem od jiných zemí.

„Ostudné… Mějte nějakou důstojnost. Celá země se dívá,“ napsal podle deníku The Guardian k dalšímu z „přešlapů“ úřadů jeden z čínských uživatelů sociálních sítí.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme