Americký středoškolák vytvořil už loni v prosinci stránku, která sleduje šíření nemoci COVID-19

Mapa nákazy koronavirem, kterou vytvořil sedmnáctiletý Avi Schiffmann | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Sedmnáctiletý středoškolák Avi Schiffmann je autorem stránky, která sleduje aktuální informace o šíření nákazy novým typem koronaviru. Každou minutu aktualizuje informace z oficiálních zdrojů jednotlivých zemí. Jeho web už navštívily miliony lidí. Cílem autora bylo vytvořit co nejpřehlednější souhrn, který bude mapovat aktuální počty nakažených. V době vzniku stránky byla nákaza novým typem koronaviru hlášena jen v pevninské Číně.

Seattle Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Donald Trump minulý týden prohlásil, že americká vláda o vážnosti nákazy dlouho nevěděla a Čína měla o situaci informovat svět mnohem dříve. Už během Vánoc 2019 ale vznikla webová stránka nCoV2019, jejímž autorem je sedmnáctiletý Avi Schiffmann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stránka nCoV2019 informuje o situaci v jednotlivých zemích světa

Tento nástroj automaticky čerpá data z vybraných webů (systémem web-scraping) a aktualizuje je. Zdroji jsou oficiální a veřejně dostupná data. Stránka je čerpá například od Světové zdravotnické organizace, amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a od ministerstev zdravotnictví jednotlivých zemí.

Informace zahrnují aktuální počet zasažených států, potvrzených případů nákazy a úmrtí i o vážných případech. Stránka ale sleduje také počty vyléčených lidí.

Drobnosti, které usnadní život

Jedná se o dynamický informační zdroj, středoškolákovi se totiž podařilo snížit dobu aktualizace z původních 10 minut na 1 minutu. Do konce tohoto týdne by měl vylepšit interaktivní mapu, která je na webu dostupná.

Autor stránkypracuje na zpřístupnění dat, která budou podrobně sledovat i pozitivní vývoj. Chce tak reagovat na e-maily, ve kterých si prý lidé stěžovali, že stránka je příliš negativní. 

„Stoprocentně účinná léčba sice neexistuje, ale pracuje se na preventivních opatřeních,“ říká Schiffmann a dodává: „Chci sledovat postup i v této oblasti a také sledovat, v jaké fázi jsou klinické testy.“

Firmy zdokonalují informační zdroje, ale také se soustředí na usnadnění současných problémů každodenního života. Americká společnost například přišla se zařízením, které pomáhá dezinfikovat mobilní telefony. Na nich se viry drží poměrně dlouho. Další firma pak vynalezla speciální senzor, který lidem pomáhá detekovat změny zdravotního stavu. Získaná data je pak možné konzultovat na dálku se svým lékařem.

Zuzana Machálková, mrk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme