Na zádech pět kilo dynamitu, na nohách sněžnice. Odstřelovači lavin pomáhají chránit skiareály i města

Vydatné sněžení v Alpách má kromě zimních radovánek na svědomí i problémy. Například se zvyšuje riziko utržení lavin. V Rakousku nejvyšší stupeň nebezpečí platí na většině území Tyrolska, ale taky v Salcbursku nebo Štýrsku. A varování před lavinami platí i v Tatrách nebo českých Krkonoších. Nekontrolovaným sesuvům sněhu se však dá předcházet. Stačí zaměstnat lavináře. Tématu se věnuje Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavinář může sesuvy sněhu kontrolovaně odpálit ještě před tím, než se laviny samy utrhnou. Jde o činnost, která se na horách po celém světě v sezóně dělá vlastně dennodenně. Lavináře často zaměstnávají nejen lyžařské areály, ale hlavně města. Ty mají na starosti i bezpečnost cest, laviny přitom mnohdy ohrožují třeba silnice.

Bez proudu jsou desítky domácností, v Jablonci nad Nisou trvá kalamitní stav

Číst článek

Samotné odpalování se provádí dvěma hlavními způsoby. První je ruční – lavinář zná svůj vytyčený terén a nastražuje výbušniny. Práci takového člověka v rakouských Alpách popisuje vedoucí hotelu ve středisku Tauplitzalm – Pavlína Vacková.

„Chodí každé ráno na sněžnicích nebo na lyžích, na zádech má pět kilo dynamitu a chodí to odstřelovat okolo šesté hodiny ráno. A potom ještě kolem silnice, tam se to odstřeluje také každý den, okolo osmé,“ popisuje pro Radiožurnál práci lavináře.

Drony i odpalovací rampy

Druhým způsobem je odpalování za použití techniky. Výbušniny se buď shazují z helikoptéry, z dronů, nebo z takzvaných odpalovacích ramp. To jsou jednoduché lanovky, jen místo sedaček se na lano zavěsí právě výbušnina. Stisknutím jednoho tlačítka se shodí na svah a odpálí.

Způsobů odpalování je ale více. Třeba ruští lavináři odstřelují sníh na Kavkazu za pomoci ohňového děla.

Ačkoliv se může zdát, že jde o nebezpečnou práci, sami lavináři to tak neberou. Jak ale řekl deníku Seattle Times lavinář John Stimberis, je třeba mít hodně zkušeností.

„Je to kombinace umění a vědy. Samozřejmě potřebujete znalosti, ale abyste měli kompletní obrázek, musíte dát i na pocity – jaký ten sníh je, jak vypadá celá krajina... To je podle mě ta nejzábavnější část,“ popsal.

Pro většinu lavinářů je jejich práce spojením záliby v pozorování přírody a zimních sportech. A v neposlední řadě je to i velmi zodpovědná činnost.

Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme