Proleťte se vrtulníkem. Libanonská armáda nabízí turistickou atrakci, zachraňuje tak svůj rozpočet
Ekonomická krize v Libanonu citelně zasáhla i armádu. Vojákům výrazně poklesly příjmy a chybí i peníze na výcvik. Tamní armádě poskytuje materiální pomoc i Česká republika. Libanonští vojáci ale hledají i další cesty. Za příspěvek nabízejí třeba svezení vojenským vrtulníkem.
Stačí zaplatit 150 amerických dolarů - a můžete se proletět libanonským vojenským vrtulníkem. Armáda si tak vydělává na živobytí. Vojáky k podobnému podnikání donutila nejhlubší ekonomická krize v novodobé historii země. Reálné platy jim za poslední dva roky klesly až o 90 procent. Armáda je přitom považovaná za záruku přežití libanonského státu.
Ekonomická krize v Libanonu citelně zasáhla i armádu. Poslechněte si, jaké řešení vojáci našli
Se cvičným vrtulníkem Robinson R44 americké výroby se těsně nad zemí posouváme po runwayi, ve čtyřmístném stroji jsem jen já a vedle mě pilot a instruktor libanonského letectva, kapitán Nikolas Chúrí.
Nikolas teď dostává povel z řídící věže a bohatě prosklený vrtulník stoupá do výšky nad hlavní libanonskou leteckou základnu Riják, nad údolí Biká, pod námi se zmenšují vinice, pole, sady, a už se rýsuje nádherný pohled na široké údolí sevřené pohořími Libanon z jedné strany a Antilibanon ze strany druhé.
S pilotem, kapitánem Nikolasem Chúrím můžu natáčet až po přistání, hluk rotoru to v kabině během letu neumožnil. „Vyletěli jsme z letecké základny Riják, vystoupali do výšky čtyř tisíc stop, dvakrát jsme zakroužili nad městem Zahlé, a vrátili se na základnu.“
Zpestření dovolené
Nová libanonská vláda bude bez hnutí Hizballáh, ukazují téměř kompletní výsledky voleb
Číst článek
Po betonové ploše se už k vrtulníků blíží mladý libanonský pár, který se chystá užít si nevšední zážitek a zároveň tak přispět armádě na fungování. „Většinou létají Libanonci, kteří žijí v zahraničí a vrací se sem na dovolenou. Občas přijdou i cizinci. Někteří lidé se nejdřív bojí, letí vrtulníkem poprvé, ale naprosté většině se to nakonec líbí,“ řekl Nikolas Chúrím, pro kterého je prý létání s civilisty příjemné zpestření.
Letecká základna v Rijáku je taková libanonská. Velitelství sídlí v hezké francouzské koloniální budově obklopené borovými háji, je tu ticho, ve stromech zpívají ptáci, a jen občas zazní zvuk startujícího vrtulníku.
„Dosud jsme uskutečnili asi 500 letů, letět můžou najednou až tři lidé. Příjem z těchto letů představuje necelá dvě procenta ročního rozpočtu pro armádu. Ale pomáhá Libanonské armádě udržovat v provozu některá její zařízení a funkce.“
Zahraniční pomoc
Hořící pneumatiky a zablokované silnice. Libanonci protestovali proti horšící se ekonomické situaci
Číst článek
Zástupce velitele letecké základny major Muhammad Arafát mě ochotně provádí historickou budovou velitelství. Žádné focení prý nevadí. A říká, že libanonskou armádu podporují přátelé ze zahraničí. V Bejrútu například přistálo už šest českých letadel s nákladem potravinové a lékařské pomoci pro libanonské vojáky.
„Cílem vyhlídkových letů je pomoci libanonské armádě, ale také nabídnout rozptýlení samotným Libanoncům. V zemi civilní vrtulníky neexistují, takže tyhle lety jsou výjimečnou příležitostí.“
Libanonská armáda je dlouhodobě podporovaná západními a arabskými zeměmi. Stojí nad náboženskými a etnickými dělicími čarami. Není ale v zemi jedinou ozbrojenou silou. Tou další je hnutí Hizballáh podporované naopak Íránem. Tuto poslední milici se ale libanonským politikům nedaří odzbrojit.
Armáda je jediná instituce, která drží Libanon i v době nejhlubší krize spolehlivě pohromadě. A Libanonci i svět ví, jak moc důležité je udržet ji při životě.