Lukašenko si upevňuje pozici před lednovými volbami. Bělorusko zažívá novou vlnu zatýkáni

Běloruské úřady zahájily novou vlnu zatýkání, aby před lednovými prezidentskými volbami, v nichž se bude autoritářský vládce země Alexandr Lukašenko ucházet o svůj sedmý mandát, zlikvidovaly jakýkoliv náznak nesouhlasu. Podle agentury AP to ve středu uvedli ochránci lidských práv. Bezpečnostní složky v zemi od minulého čtvrtka zadržely přes 100 lidí, informovala organizace Vjasna.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zatýkání se zaměřilo na účastníky online chatů, které vytvořili obyvatelé bytových domů v různých běloruských městech, sdělili ochránci lidských práv. Tato diskusní fóra mají sloužit například ke koordinaci údržby budov nebo komunálních služeb. Během rozsáhlých protivládních demonstrací po prezidentských volbách v roce 2020 ovšem podobné chaty Bělorusové hojně využívali i ke koordinaci protestů, podotkla AP.

Po prezidentských volbách v létě 2020, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka, což opozice i Západ odmítly uznat, se v Bělorusku zdvihla obrovská vlna protestů. Statisíce lidí vyšly do ulic, ale režim tyto akce tvrdě potlačil. Desítky tisíc lidí pořádkové síly zadržely a tisíce z nich policisté podle médií zbili v celách. Desítky nezávislých médií a nevládních organizací úřady zakázaly. Řadu lidí soudy poslaly za mříže. Hlavní opoziční představitelé skončili buď ve vězení, nebo uprchli ze země.

Lidskoprávní organizace Vjasna eviduje téměř 1300 politických vězňů včetně jejího zakladatele a nositele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého. Exilová opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská už dříve upozornila, že mnoho běloruských politických vězňů nemůže komunikovat s vnějším světem a neví se, zda vůbec žijí. Podle Vjasny za mřížemi zemřelo od roku 2021 nejméně sedm politických vězňů. Lukašenko popírá, že by v jeho vlasti byli političtí vězni.

Změny ruské jaderné doktríny měly přijít už dávno. Měly by zbrzdit zápal Západu, řekl Lukašenko

Číst článek

„Nová masivní vlna zatýkání a prohlídek je plánovanou zastrašovací akcí před volbami,“ řekla Pavel Sapelka z Vjasny. Některé z nově zatčených úřady podle AP obvinily z plánování „spiknutí s cílem převzít moc“, za což jim hrozí až 15 let vězení. Nedlouho před poslední vlnou zatýkání úřady označily desítky online chatů jako součást toho, co nazývají celostátní „extremistickou“ sítí.

Cichanouská vyzvala Západ, aby reagoval na novou vlnu zatýkání, a Bělorusy, aby nehlasovali pro žádného ze schválených kandidátů v příštích volbách. „Rozsah nejnovější vlny represí odráží atmosféru teroru pro předstírané prezidentské hlasování,“ uvedla podle AP politička, která podle opozice ve skutečnosti zvítězila v posledních prezidentských volbách.

Běloruská ústřední volební komise nedávno dovolila sedmi politikům loajálním autoritářskému vládci zahájit sběr podpisů podporujících jejich kandidaturu ve volbách, které jsou naplánovány na 26. ledna. Dvěma opozičním představitelům naopak sběr podpisů neumožnila, podotkla AP. Lukašenko už dříve oznámil, že bude chtít znovu kandidovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme