Unijní ministři jednají o migrační reformě. ,Česko nebude akceptovat povinné kvóty,‘ uvedl Rakušan

Ministři vnitra států Evropské unie jednají o pokrocích v přípravách migrační reformy, na kterou Evropská unie čeká už od velké migrační krize v roce 2015. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že Česko odmítá povinné kvóty na přijímání migrantů. Podle eurokomisařky pro vnitřní záležitosti Ylvy Johanssonové dělají členské státy a Evropský parlament ve vyjednávání o finální podobě reformy pokroky a podaří se najít kompromis.

Od stálé zpravodajky Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozporů mezi europarlamentem a členskými státy v přístupu k migrační reformě je mnoho

Rozporů mezi europarlamentem a členskými státy v přístupu k migrační reformě je mnoho | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Johanssonová také varovala před aktuálním rizikem teroristických útoků. Komisařka uvedla, že nyní jsme v období, kdy je riziko terorismu v Evropě velmi vysoké.

Evropská komise proto podle ní vyčlenila dodatečných 30 milionů eur na zabezpečení rizikových míst. Konkrétně Johanssonová zmínila místa pro bohoslužby.

„S válkou mezi Izraelem a hnutím Hamás, polarizací, kterou tento konflikt způsobuje v naší společnosti a blížícími se svátky je zde velké riziko teroristických útoků v Evropské unii. Nedávno jsme to viděli třeba v Paříži,“ uvedl komisařka.

Členské státy i Evropský parlament už mají schválené své pozice ke všem částem reformy a nyní mezi nimi probíhá závěrečné vyjednávání v takzvaných trialozích, z něhož vzejde konečná podoba migrační reformy, pokud se podaří najít kompromis.

Útočník zabil v centru Paříže německého turistu. Radikální islamista chtěl zemřít jako mučedník

Číst článek

Španělské předsednictví stále věří, že se podaří politickou dohodu najít ještě do konce roku. V úterý o tom a před ministerskou schůzkou mluvil španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska. Někteří diplomaté jsou ale skeptičtější.

Rozporů mezi europarlamentem a členskými státy v přístupu k migrační reformě je totiž mnoho a hledání kompromisu jde velmi pomalu. Migrační reforma tak podle nich zřejmě spadne až na příští belgické předsednictví, které začíná 1. ledna. 

Jasným společným cílem je najít shodu a reformu definitivně schválit do konce volebního období, tedy do začátku června.

Povinná solidarita

Českou pozici z Bruselu komentoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který uvedl, že pro Česko je důležité zavedení důsledné hraniční procedury, tedy kontrol přicházejících migrantů a rychlé vyřizování úředních záležitostí u těch, kteří na azyl nárok nemají.

Měli by se tak vrátit do zemí původu. Rakušan také zopakoval, že pro Česko jsou nepřijatelné povinné kvóty na rozdělování migrantů.

23:45

Migrace lidí je z biologického pohledu výhodná. Ukáže se to ale až po mnoha generacích, říká antropolog

Číst článek

„Máme jasně definovanou solidaritu a jakékoli posuny tady nejsou možné. Červená linie je, že jako Česká republika nikdy nebudeme akceptovat povinné relokační kvóty. To prostě nejde. To je dlouhodobá pozice Česka a tady už my nemáme kam ustupovat. Tento názor České republiky je konzistentní,“ řekl Rakušan.

Povinné kvóty už letos v červnu odmítla Rada Evropské unie jako celek a s tím také šla do těch vyjednávání s Evropským parlamentem.

Ten původně na povinném přerozdělování migrantů trval, ale z posledních zpráv z jednání se zdá, že je ochoten ustoupit. Namísto toho je nyní na stole princip takzvané povinné flexibilní solidarity.

Členské státy by si tak podle tohoto principu mohly vybírat, zda budou k řešení problémů s migrací přispívat tím, že stanovené množství migrantů přijmou, nebo místo toho v přispějí finančně anebo praktickou pomocí přímo v zemi, která je aktuálně zasažená migrační vlnou.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme