Kontroverzní hnutí Moms for Liberty přednáší v České národní budově v USA. New York i Praha jsou proti
Česká diplomacie řeší zapeklitou situaci kolem přednášky americké nevládní organizace Moms for Liberty v sále České národní budovy v New Yorku. V ní sídlí i český generální konzulát a také České centrum. Organizaci Moms for Liberty ale některé lidskoprávní organizace ve Spojených státech označují za extremistickou. Proti přednášce na půdě České národní budovy se postavili někteří newyorští politici.
Organizace Moms for Liberty je nevládní organizace rodičů dětí základních i vyšších škol a je registrovaná na federální úrovni. Původně vznikla v roce 2021 na protest proti omezování výuky ve školách a povinnému očkování v době covidové pandemie.
‚Výstraha před sexem.‘ Texaští prodejci se bouří, musí vykazovat míru intimity v publikacích pro mládež
Číst článek
Organizace sama o sobě říká, že má přes sto tisíc členů ve 45 amerických státech. Některé její buňky, zvláště ve státech na americkém jihu, jsou také velmi aktivní ve školských radách.
Zasazují o to, aby se z knihoven vyřadili některé knihy, například publikace se sexuálním kontextem, nebo další, které jsou podle nich jinak nevhodné pro děti.
V jednom případě členové organizace požadovali, aby ze školní knihovny zmizela i obrázková knížka, kde se ukazovalo, že se o vajíčka mořského koníka stará samec, nikoliv samice.
Nevládní organizace Právní středisko pro chudobu na americkém jihu označila hnutí Moms for Liberty za extremistické. Má podle ní postoje namířené proti toleranci LGBT komunity a rasové předsudky.
Akce se proto nelíbí nejenom lidskoprávním organizacím, ale i některým newyorským politikům. Nesouhlasí s ní ani česká diplomacie.
Pronájem jako omyl?
S Českou národní budovou hospodaří jen krajanský spolek Bohemian Benevolent & Literary Association, což je také nevládní organizace, ale má podle amerických zákonů právní subjektivitu. Může tak prostory České národní budovy krátkodobě komerčně pronajímat.
Český generální konzulát a České centrum mají sice v budově své sídlo, ale nejsou správci nemovitosti a nemají vliv na to, komu krajanská organizace prostory pronajme.
Moms for Liberty je jedna z mnoha organizací, které si sál od krajanského spolku půjčují pravidelně. Prostory používá také například newyorská židovská obec.
Předseda spolku Josef Baláž pro Radiožurnál uvedl, že nikdo nevěděl, že jde o krajně pravicovou organizaci. Nikdo podle něj nezjišťoval, podobně jako v případě jiných pronájmů, o jaký subjekt jde a pronajmout kontroverzní skupině prostory nebylo záměrem.
Kdyby spolek nyní chtěl pronájem zrušit, tak by to podle právních expertiz znamenalo soudní řízení s nájemcem.
Právo veta
Už nyní ale vzniká spolu s českým konzulátem mechanismus, aby k podobným případům v budoucnosti nedocházelo, což potvrzuje i mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Podle ministerstva je situace nešťastná a resort s akcí nesouhlasí, protože nekoresponduje se zájmy české zahraniční politiky.
„Do budoucna bychom chtěli nastavit takový mechanismus, aby s každou akcí, která je pořádána krajanskou organizací, to znamená, že není pořádané naším generálním konzulátem, ani ministerstvem, muselo ministerstvo souhlasit. Ministerstvo by mohlo uplatnit veto, pravděpodobně takové, že pokud tam budou akce, které jsou v rozporu se zájmem zahraniční politiky naší země, tak se takové akce na půdě Národní budovy konat nebudou. Už se na tom velmi pečlivě pracuje,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
‚Mučedník‘ Trump chce republikánskou nominaci na prezidenta. V popularitě mu nepřekáží ani žaloby
Číst článek
Proti akci se zvedla řada odmítavých reakcí také od amerických lokálních i celostátních politiků. Český konzulát i krajanský spolek na čtvrtek očekávají protesty, je objednaná i policejní asistence.
Proti konání akce se ohradil i starosta obvodu Manhattanu, kde Česká národní budova leží, i člen Senátu státu New York a také poslanec Sněmovny reprezentantů. Podle nich nemá šíření nenávisti a fanatismu v New Yorku místo.