Dostal jsem šoky do uší. Se spoluvězni jsem vtipkoval, že jsem získal Wi-Fi, říká Ukrajinec držený Rusy
Ukrajinští prokurátoři obvinili čtyři příslušníky ruské Národní gardy z válečných zločinů. Jde o jeden z prvních případů, který uzavřeli po několika měsících vyšetřování. Během svého působení ve vazebním zařízení v Chersonu se čtveřice měla dopustit krutého zacházení s civilisty a porušování válečných zákonů. Jak upozorňuje The New York Times, měli vězně bít a mučit pomocí waterboardingu a elektrických šoků například do genitálií i ušních boltců.
Osmatřicetiletý Oleksij Sivak během okupace Chersonu maloval po městě ukrajinské vlajky a další národní symboly. V srpnu jej Rusové zatkli. Při výsleších jej bili a dostával elektrické šoky.
„Po každé otázce následoval elektrický šok nebo rána pěstí,“ popsal. Jak uvádí server deníku The New York Times, během výslechů se mu povedlo zahlédnout tvář jednoho ze svých mučitelů.
Rusko se na Ukrajině dopustilo řady válečných zločinů, uvádí zpráva OSN. Kritizuje i Kyjev
Číst článek
Bylo to ve chvíli, kdy mu stáhli z hlavy pletenou čepici, která mu zakrývala oči, a přiložili mu pistoli k hlavě, aby se přiznal. „V tu chvíli jsem viděl dva strážce a dva příslušníky rozvědky,“ popsal s tím, že na sobě měli kukly. Tedy s výjimkou stráže. Později je podle fotografií identifikoval.
Sivakův soused Roman Šapovalenko byl zatčen ve stejný den. Také jeho věznitelé bili. Jednou jej i bodli do nohy. Když spadl, skočili mu na hruď. Jindy mu stáhli čepici z očí, aby si sám připevnil dráty ke genitáliím.
Nejbolestivější podle něj ale byly elektrické šoky do ušních boltců. „Tři dny jsem nemohl spát,“ popsal. S ostatními vězni žertoval, že tak získal Wi-Fi připojení a že přímo v hlavě sleduje videa na YouTube a válečné filmy.
‚Jako za Stalina‘
Za tyto válečné zločiny jsou podle ukrajinské prokuratury odpovědní nejméně čtyři příslušníci ruské Národní gardy, které nyní v nepřítomnosti obvinila. Všichni „pracovali“ ve vazební věznici číslo 3 v Chersonu. Podobných zařízení Rusové v Chersonu provozovali jedenáct.
Zrádce, nebo hrdina? Starosta Chersonu spravoval město i za ruské okupace, nyní je nezvěstný
Číst článek
Obviněni jsou velitel zařízení plukovník Alexandr Naumenko, Alexandr Bocharov, Anver Maximov a Alexandr Čilengirov, všichni příslušníci Národní gardy. Tu zřídil v roce 2016 ruský prezident Vladimir Putin a je odpovědná přímo jemu. Garda má za úkol dohlížet na vnitřní bezpečnost.
Prokuratuře se podařilo muže identifikovat na základě informací od ukrajinské zpravodajské služby, telefonních odposlechů i výpovědí svědků.
Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin na facebooku napsal, že většina násilí, kterého se obvinění dopouštěli, měla jediný cíl: vynutit si přiznání za každou cenu. Ať už se podezřelí něčeho dopustili, nebo ne. Jejich metody přirovnal k činnosti sovětské tajné policie během čistek, které prováděla na rozkaz Josifa Stalina.
Tři mrtví
Rusové podle výpovědi mučili vojáka, který odmítl bojovat bez výcviku. Hrozili mu zastřelením
Číst článek
Prokuratura tvrdí, že během působení čtveřice gardistů ve vězení nejméně 17 lidí dostávalo elektrické šoky do genitálií. Nejméně dva muži a jedna žena pak jejich zacházení nepřežili.
Jedním z nich byl padesátiletý Ihor. Podle Šapovalenka ho vyslýchali tři nebo čtyři dny. Když se vrátil do cely, donutili jej dozorci napsat prohlášení a stále jej budili. Spát jej nechali až čtvrtý den, kdy ale v noci zemřel. „Všichni jsme si mysleli, že skončíme stejně,“ popsal Šapovalenko.
Druhým umučeným je dvaačtyřicetiletý Serhij Ruban. Jeho matka Nina jej naposledy viděla loni 12. června. Dva svědci shodně vypověděli, že ho vyšetřovatelé tvrdě bili na chodbě i v cele. O šest dní později matce úřady oznámily, že její syn je mrtvý. Později identifikovala jeho tělo v masovém hrobě podle tetování na kloubech. Měl mnohačetné zlomeniny žeber.